شبکه همراه نسل پنج چیست؟ | همه چیز درباره شبکه تلفن همراه 5G

پس از معرفی نسل 4 شبکه موبایل و به دنبال آن نسل 4.5 شبکه موبایل نسل جدیدی معرفی شد.

اینترنت یا شبکه 5G از نسل پنجم ، بی شک انقلاب بعدی در انتقال داده های بی سیم است.

درست پنج سال پس از رونمایی از اولین تلفن های هوشمند 4G ، صنعت بی سیم برای سن 5G اینترنت یا 5G آماده می شود. هر چهار اپراتور تلفن همراه آمریکایی به همراه سازندگان تلفن های هوشمند و سازندگان تجهیزات ارتباطات از راه دور در تلاشند تا نسل پنجم فناوری اینترنت 5G را توسعه دهند.

اما قبل از اینکه این فناوری به طور کلی در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد ، باید بر موانع مختلف غلبه کنیم. دسترسی به این فناوری به همان اندازه دشوار است ، ما به دلیل نیاز روز افزون به پهنای باند ، مجبور خواهیم بود از آن استفاده کنیم تا بتوانیم از خرید شارژ همراه اول را بهره مند شویم.

اینترنت 5G چیست؟

اول از همه ، باید بدانید که حرف G به کلمه Generation اشاره دارد. در نتیجه ، فناوری 5G نسل پنجم شبکه های بی سیم خواهد بود. هنوز هیچ استانداردی برای این فناوری تعیین نشده است. به گفته کارشناسان این زمینه ، استانداردهای موجود در این زمینه در سال 2018 اعلام خواهد شد. این استاندارد تعیین می کند که کدام فناوری و با چه ویژگی هایی 5G نامیده می شود. با این حال ، ما می دانیم از نسل بعدی اینترنت موبایل انتظار چه چیزی را داریم: باید سریع تر و باهوش تر باشد ، به باتری 4G کمتری نیاز داشته باشد و امکان استفاده از دستگاه های جدید را فراهم کند.

در هم رفتگی : شبکه 5G از فرکانس هایی استفاده می کند که فرکانس مورد استفاده در دستگاه های موجود را تداخل نمی دهد. شبکه های اینترنت 4G و 3G چنین وضعیتی ندارند و به همین دلیل شاهد تداخل فرکانس یا سر و صدا در این شبکه ها هستیم. در شبکه 5G از تداخل و نویز با استفاده از فرکانسهای مختلفی که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته اند جلوگیری می شود. این امر باعث می شود سرعت دسترسی بهتر کاربر ، اعوجاج و سروصدا کمتر باشد.

در گذشته از فرکانس های مذکور صرفا برای برقراری ارتباط میان ماهواره ها و سیستم های رادار استفاده می شد. اما امواج میلی متری قادر به عبور آسان از ساختمان ها یا سایر اشیا سخت و محکم نیستند، از این رو 5G برای حل این مشکل از ”Small Cells“ یا به تعبیری ”سلول های کوچک“ کمک خواهد گرفت؛ سلول های کوچک در حقیقت ایستگاه ها بسیار کوچکی هستند که می توان در مناطق متراکم شهری آنها را در فواصل 250 متری قرار داد. به این ترتیب معضل عدم پوشش مناسب در این مکان ها مرتفع خواهد شد.

از طرف دیگر ، برخلاف برجهای ارتباطی 4G که امواج را در 360 درجه منتقل می کنند ، آنتن های 5G دارای تهران شارژ همراه اول جهت هستند. باز هم ، این امر تداخل با سایر سیگنال های موجود در منطقه را کاهش می دهد.

قدرت : بدون شک سرعت در هنگام کار کاربران با مرورگر تلفن هوشمند خود نقش مهمی را ایفا می کند. کاربران می توانند فیلم های HD را به راحتی با یک شبکه 3G تماشا کنند. با این حال ، با یک شبکه 4G 1080 پیکسل را می توان به راحتی مشاهده کرد. از لحاظ تئوری ، سرعت شبکه 5G در حدود 1000 برابر سریعتر از سرعت شبکه 4G است. کاربران شبکه 5G به راحتی می توانند فیلم های 4K را تماشا کنند و یا پهنای باند 100 گیگابیت بر ثانیه داشته باشند.

پهنای باند: شبکه 5G از پهنای باند بیشتری نسبت به شبکه 4G برخوردار است. به همین دلیل کاربران می توانند دستگاه های بیشتری را به روتر 5G روتر متصل کنند و مشکلی برای احتقان وجود نخواهد داشت.

پهنای باند بیشتر می تواند بسیار مفید باشد ، به خصوص برای خانه های هوشمند که بسیاری از دستگاه ها به اینترنت متصل هستند.

زمان دسترسی به اینترنت پر سرعت 5G چه تاریخی است؟

اگر موفق به استفاده از نهایت سرعت 5G یعنی 100 گیگابیت بر ثانیه شود، در عرض 1 دقیقه و 20 ثانیه تمام حجم این پلن مصرف خواهد شد. در حال حاضر نمی توان درباره نوع محدودیتی که شرکت ها در نظر خواهند گرفت و همچنینی شیوه اعمال آنها، اظهار نظر قطعی کرد. بدون شک این محدودیت ها روی نحوه استفاده از اینترنت توسط کاربران اثرگذار خواهند بود.

5g اینترنت چگونه کار خواهد کرد؟
تعداد زیادی از شرکتهای ارتباط از راه دور در این منطقه و در بسیاری از باند ها ، کمی بیش از 73،000 مگاهرتز آزمایشاتی را انجام می دهند. از طرف دیگر شبکه های موبایل امروز در فرکانس 700 تا 3500 مگاهرتز فعالیت می کنند. مزیت باندهای فرکانس بالا این است که آنها می توانند پهنای باند بسیار بیشتری را ارائه دهند. نقطه ضعف آنها این است که آنها نمی توانند مسافت های طولانی را طی کنند و حتی در عبور دیوارها نیز مشکل دارند. این بدان معناست که اپراتورهای تلفن همراه باید میلیونها ایستگاه تقویت سیگنال را در مناطق تحت پوشش خود نصب کنند. به همین دلیل برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند از شبکه 5G به عنوان مکمل استفاده کنید نه جایگزینی برای 4G.