یونان، ترکیه را تهدید کرد

[ad_1]

ایسنا: به نقل از آر تی، ژنرال آلکیویادیس استفانیس،‌ معاون وزیر دفاع یونان در اظهاراتی مطبوعاتی خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه را به تهدید کردن کشورش متهم کرد در حالی که او دعوت به مذاکره کرده است.

آلکیویادیس استفانیس گفت،‌ سطوح مختلف و راه‌های گوناگون برای تعامل با این تهدیدات وجود دارند و آقای آکار این راه را انتخاب می‌کند که ما را تهدید کند در حالی که ما در مقابل، او را به مذاکره دعوت می‌کنیم. ما آماده گفت‌وگو هستیم نهایتا رایزنی‌ها در تمام سطوح را انجام می‌دهیم اما در عین حال کار خود را می‌کنیم و آن را به درستی انجام می‌دهیم.

مقام نظامی یونان تاکید کرد،‌ کشورش در تمام سطوح مواضع ملی خود را اعلام کرده و در عین حال در تمام سطوح آماده همه احتمالات است.

وی درباره “حلقه داغ” جدید بین آنکارا و آتن گفت: از هیچ چیز نمی‌ترسیم اما توان خود را گسترش می‌دهیم از این رو هر روز سناریوهایی را بررسی می‌کنیم.

این مقام اشاره کرد، این مساله در اولین رزمایش هوایی که یونان دو روز پیش در منطقه دریایی مشمول توافقنامه امضا شده بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی برگزار کرد، منعکس شد، فرمانده ارتش یونان بدون هیچ هشدار قبلی دستور اجرای طرح را صادر کرد و آن به بهترین شکل ممکن اجرا شد.

نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان نیز در پی سلسله دیدارهای برگزار شده به منظور اطلاع از نظر احزاب مخالف در کشورش درباره توافق امضا شده با ایتالیا برای ترسیم مجدد مرزهای دریایی به این نکته بسنده کرد، دولت آتن با قدرت و ائتلاف‌های بین‌المللی قدرت و اراده لازم برای دفاع از منافع ملی‌اش را به صورت موثر دارد.

او در توییتر نوشت: وحدت ملت یونان و اعتمادشان به قانون بین‌الملل و توانمندی بازدارندگی و دفاع از کشور و حمایت از سوی هم‌پیمانان و شرکا سنگ بنای قوی تلاش‌های ملی کنونی برای تضمین حاکمیت و حقوق حاکمیتی ماست.

این اظهار نظر در پی افزایش تنش‌ها در منطقه دریای مدیترانه در سایه جنگ در لیبی مطرح شده؛ جایی که ترکیه از دولت وفاق حمایت نظامی می‌کند.

در عین حال تنش درباره پروژه‌های حفاری که ترکیه به رغم مخالفت همسایگانش در شرق مدیترانه در مقابل سواحل شمال قبرس انجام می‌دهد، ادامه دارد.

[ad_2]

Source link