گزارش «ساوت چاینا» از برخورد نامناسب با سیاه پوستان در جنوب چین

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

این روزنامه با اشاره به افزایش انتقاد برخی کشورها از جمله کشورهای آفریقایی و آمریکا از برخورد تبعیض آمیز چین با سیاهپوستان در شهر گوانگ جو مرکز استان “گواندونگ” نوشته است برخی رستوران ها و فروشگاه های این استان از ارایه خدمات به سیاه پوستان خودداری کرده و شماری از آنها هم از هتل ها و حتی محل های اقامت خود بیرون رانده شده اند.

در روزهای گذشته گزارش هایی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی چین مبنی بر نقض تدابیر قرنطینه در جنوب چین توسط برخی از اتباع خارجی منتشر شده است یکی از این گزارش ها حاکی است تبعه یکی از کشورهای آفریقایی با یک پرستار چینی نیز برخورد فیزیکی کرده است.

تصاویر شبکه های اجتماعی چین نشان می دهد بعد از این رویدادها، برخوردهای تندی با گروه هایی از سیاهپوستان صورت گرفته و از آنها خواسته شده است تا آزمایش کرونا بدهند به طوری که برخی برای چند بار مجبور به این کار شده اند و برای ورود به هتل و محل های اقامت نیز با ممانعت های جدی مواجه شده اند.

از سوی دیگر سفرای کشورهای آفریقایی مقیم پکن با مقام های وزارت خارجه چین در این باره رایزنی کرده و خواستار توقف این برخوردها شده اند چین نیز اعلام کرده است همه در برابر قانون یکسان هستند و این کشور علیه اتباع خارجی تبعیض قایل نمی شود.

روزنامه چینی نوشت آمریکا هم به جمع منتقدان پیوسته و به رنگین پوستان آمریکایی در شهر گوانگ جو در جنوب چین نسبت به آنچه برخوردهای تبعیض آمیز خوانده، هشدار داده است.

کنسولگری آمریکا در این شهر چین با انتشار هشداری خواستار آن شده است که آمریکایی ها و آفریقایی ها از سفر به گوانگ جو خودداری کنند و به این موضوع اشاره کرده است که دولت محلی برای نگرانی از شیوع کرونا، اتباع کشورهای آفریقایی را هدف قرار داده است.

در یکی از مناطق به نام یوشیا در شهر گوانگ جو آزمایش پنج تبعه کشور نیجر بر اساس گزارش این روزنامه چینی مثبت شده است و آنهایی که اصلیت آفریقایی دارند و یا با آنها در ارتباط بوده اند بدون نظرداشت شرایط مسافرتی قبلی آنها باید به اجبار آزمایش کرونا بدهند و قرنطینه شوند.

گزارش می افزاید برخی از دانشجویان و بازرگانان آفریقایی نیز در روزهای اخیر از خانه های خود و هتل های شهر رانده شده اند و بعضا نتوانسته اند برای خود پناهگاه و یا غذایی پیدا کنند زیرا بسیاری از سالن های پذیرایی از پذیرش آنها خودداری می ورزند.

کنسولگری آمریکا در کنار این هشدار آورده است که ممکن است افراد سیاهپوست آمریکایی و آفریقایی که وارد این شهر می شوند بدون هشدار قبلی مجبور به قرنطینه و آزمایش کرونا با هزینه خود شوند.

روزنامه نوشته است این وضعیت با افزایش احساسات ضد چینی در کشورهای غربی همزمان شده است و این در شرایطی است که همه گیری کرونا مشکلات زیادی برای دنیا ایجاد کرده است.

همزمان وزارت خارجه چین اعلام کرده است هرگز تبعیض نژادی و یا هرگونه تبعیض علیه اتباع خارجی را بر نمی تابد.

[ad_2]

Source link