کرونا پسر ملا عمر را مقام شماره یک طالبان کرده است

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

فارن پالسی در این گزارش به قلم لین اودانل و میر واعظ خان می‌نویسد: به گفته منابعی در طالبان و مقام‌های نزدیک به دولت افغانستان و سازمان‌های اطلاعاتی، با شیوع کروناویروس در میان رهبران طالبان افغانستان، تعدادی از مقام‌های ارشد این گروه شبه نظامی به دنبال درمان خود رفته و به این ترتیب راه برای آنکه پسر ملا محمد عمر بنیان گذار این گروه موقتاً رهبر آن شود باز شده است.

این بیمار شدن رهبران ارشد طالبان و غیبت آنها در روند تصمیم گیری این گروه شبه نظامی در زمانی حساس برای افغانستان رخ داده است؛ زمانی که قرار است در طی آن آمریکا بر طبق توافق دو جانبه‌ای که در ماه فوریه با طالبان امضا کرد، روند خارج ساختن سربازانش از افغانستان را عملی سازد. هرگونه علامتی از وجود عدم اتحاد در میان رده های بالای طالبان و مطرح شدن احتمال رقابت‌های خشونت‌آمیز در میان این رده‌ها می‌تواند بر مرحله بعدی به اصطلاح فرآیند صلح افغانستان یعنی برگزاری مذاکرات مستقیم میان طالبان و دولت کابل به هدف پایان دادن به دو دهه جنگ در این کشور تاثیر بگذارد.

آنتونیو جیوستوزی، کارشناس ارشد حوزه طالبان در انستیتوی خدمات سلطنتی متحد انگلیس در لندن عنوان کرد که هیبت‌الله آخوندزاده رهبر عالی طالبان چندین هفته است که در نشست‌های این گروه شبه نظامی غیبت داشته و ابتدا سراج الدین حقانی معاونش و از وابستگان به شبکه بیرحم حقانی که دارای ارتباط با القاعده است، جای او را گرفته است. با این حال جیوستوزی گفت، حقانی نیز هم اکنون به کروناویروس مبتلا شده و همچنین در ترکیب رهبری طالبان غیبت پیدا کرده است. جیوستوزی تاکید کرد، هنگامی که سراج‌الدین حقانی به بیماری مبتلابوده احتمالاً در زمانی که به نمایندگی از هیبت الله در نشستهای گروه حضور پیدا می‌کرد باعث آلوده شدن هر کس دیگری شده است.

یک مقام اطلاعاتی در کابل که نامش را فاش نکرد نیز تایید کرد که اعضای رهبران طالبان به کروناویروس مبتلا شده‌اند. او گفت: هنوز روشن نیست که آخوندزاده نیز در میان آنها است یا خیر. بنا به گفته مقام‌های طالبان واقع در شهر کویته پاکستان و همچنین منابع اطلاعاتی غربی که نامشان را فاش نکردند، ملا محمد یعقوب پسر ملا عمر که بنیانگذار طالبان بود، اکنون پذیرای نقش رئیس عملیاتی طالبان شده و در این راستا جانشین حقانی شده است.

مولوی محمد علی جان احمد از فرماندهان بانفوذ بلندپایه طالبان به فارن پالسی گفت: قهرمان ما، پسر رهبر بزرگ ما، ملایعقوب هم اکنون اداره کننده تمامی عملیات طالبان در غیبت هیبت الله است.

ملا یعقوب بعد از افشای راز درگذشت ملاعمر در ژانویه ۲۰۱۵ از سوی جمعی از دستیاران نزدیک به او که برای بیش از دو سال مخفی نگه داشته بود، در تلاشش برای جانشینی به جای پدرش شکست خورد اما از آن زمان تاکنون مشغول تحکیم قدرتش در طالبان بوده است. او در ادامه به عنوان رهبر کمیسیون نظامی جنبش طالبان برای ۱۵ تا از ۳۴ استان افغانستان منصوب شد.

هم اکنون بیمار شدن آخوندزاده و حقانی در را برای آنکه ملایعقوب به بلند پروازی خود برای کنترل کامل طالبان تحقق ببخشد باز میکند. مقام های رهبری طالبان در کویته گفتند، در هفته‌های اخیر او کنترل نظامی خود را به ۲۸ استان گسترش داده است و انتظار می‌رود به زودی کنترل ۶ استان باقی مانده را نیز به دست بگیرد و به این ترتیب کنترل نظامی کل حوزه افغانستان در جنبش طالبان را داشته باشد. جیوستوزی اظهار کرد: ملا یعقوب ارتباط نزدیکی با فرماندهان طالبان در شمال این کشور دارد و این امر به او در تثبیت کنترل نظامی‌اش کمک کرده است. یک مقام طالبان در کویته اظهار کرد: یعقوب در میان فرماندهان میدانی محبوبیت دارد به همین خاطر آن ها مایل به پذیرفتن رهبری او هستند.

جیوستوزی خاطر نشان کرد،گمان برده می شود که ملا یعقوب ارتباطاتی با عربستان که حامی توافق صلح افغانستان بوده دارد و این که ریاض مشغول منتقل کردن پول به او به منظور کمک به تثبیت قدرتش بوده است. او همچنین دارای ارتباطاتی نزدیک با دولت کابل و سرویس اطلاعاتی افغانستان است و به گفته جیوستوزی، این امر می تواند به تضمین منحرف نشدن توافق صلح از مسیرش کمک کند.

منابع وابسته به طالبان در شهر کویته گفتند، ملا یعقوب از زمان علنی شدن مرگ پدرش برای در کنترل گرفتن جریان های درآمد گسترده طالبان تلاش کرده و یک کمیسیون مالی جدید را به عنوان یک کمیسیون رقیب با آنچه که دستیار نزدیک پدرش یعنی گل‌آقا اسحاقزی ایجاد کرد تشکیل داده است. دو منبع آگاه به امور مالی طالبان گفتند، تحت کنترل ملا یعقوب، قدرت مالی طالبان رشد یافته و درآمد سالانه آن اکنون حدود ۱.۷ میلیارد دلار است. این رقم به صورت مستقل قابل بررسی نیست. اسحاقزی در رده ۱۴۷ فهرست سیاه افراد تحریم شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد و برای سالهای زیادی به کنترل جریان های درآمد شبه نظامیان طالبان پرداخته است.

[ad_2]

Source link