پرورش بافت استخوان در چارچوب‌های ابریشمی!

[ad_1]

ایسنا: پژوهشگران پرتغالی سعی دارند با کمک یکی از ترکیبات موجود در ابریشم، به پرورش بافت استخوان کمک کنند.

به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران “دانشگاه مینهو”(University of Minho) پرتغال، طی پروژه‌ای موفق شده‌اند ماده کامپوزیتی جدیدی را برای مهندسی بافت به خصوص بازسازی بافت استخوان ابداع کنند. “ژوزه لوئیس ویلاس ویللا”(José Luis Vilas-Vilela)، از نویسندگان این پژوهش گفت: هدف نهایی پژوهش این است که بافتی برای درمان بیماری‌های مربوط به استخوان تولید کنیم.

این ماده جدید، چارچوبی را شامل می‌شود که یکی از ترکیبات اصلی ابریشم یعنی فیبروئین را در بر دارد که طبیعی و قابل تجزیه زیستی است. پژوهشگران این ماده را با نانوذرات مغناطیسی بارگیری کردند تا ماده‌ای که ارائه می‌دهند، فعال مغناطیسی باشد و هنگامی که یک دامنه مغناطیسی به آن اعمال می‌شود، واکنش نشان دهد. بدین‌ترتیب، این ماده می‌تواند محرک‌های مکانیکی و الکتریکی را به سلول‌ها منتقل کند.

نکته جالب در مورد محرک‌ها این است که می‌توانند الکتریکی، مغناطیسی، مکانیکی و یا از نوع دیگری باشند و به رشد سلول کمک کنند زیرا این فرآیند، به تقلید از ریزمحیط سلول می‌پردازد که عملکرد سلول‌ها معمولا در آنجا صورت می‌گیرد.

ویللا ادامه داد: نتایج پژوهش نشان می‌دهند که این چارچوب می‌تواند به ترغیب رشد سلول کمک کند. سلول با کمک این روش می‌تواند رشد بهتری داشته باشد. ما در پژوهش خود برای نخستین بار، تاثیر مثبت محرک مغناطیسی را بر رشد سلول نشان داده‌ایم.

این پژوهش، گامی به سوی بررسی مواد و روش‌های مناسب برای ساخت بافت است.

ویللا افزود: ما می‌دانیم که هدف ما یک هدف بلندمدت است و ما هنوز در حال برداشتن گام‌های نخست هستیم.

این پژوهش، در مجله “Materialia” به چاپ رسید.

[ad_2]

Source link