هر گلو دردی نشانه کروناست؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

در ماه‌های اخیر یک تصویر ترسناک این است که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و احساس گلو درد داشته باشید، اما به غیر از کرونا چه دلایلی وجود دارد که گلو درد داشته باشیم؟

سرماخوردگی
عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی معمولاً شایع‌ترین علت گلودرد (فارنژیت) است. در کنار گلو درد معمولاً شاهد آبریزش بینی، عطسه، سرفه و خستگی خواهیم بود. پزشکان معمولا برای درمان از دارو‌هایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده می‌کنند تا درد گلو را کاهش دهند. همچنین با مصرف سبزیجات، کاهش استرس و مراقبت خانگی می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را برای مبارزه با سرماخوردگی تقویت کنید.

آنفولانزا
اگر همراه با سوزش گلو، تب، لرز، گرفتگی بدن و سردرد دارید و احساس می‌کنید که با یک کامیون تصادف کرده اید، احتمال ابتلا به آنفولانزا وجود دارد. مانند سرماخوردگی، اکثر افراد در مدت چند روز با استراحت فراوان بهبود می‌یابند، یک مسکن ضد درد مانند Tylenol یا Advil و حتی برخی از سوپ‌های مرغ می‌توانند موثر باشند، البته باید تحت نظر مستقیم پزشک باشید تا سریعتر درمان شوید.

مونونوکلئوز
بیماری ناشی از ویروس Epstein-Bar، بسیار مسری است و از طریق مایعات بدن مانند بزاق پخش می‌شود. گلودرد شدید یکی از علائم این بیماری است که معمولاً همراه با خستگی شدید، تب، درد بدن، تورم غدد لنفاوی موجود در گردن و زیر بغل، تورم طحال و ورم پوستی دیده می‌شود. البته که این بمیاری نیز نیاز به نظارت مستقیم پزشک دارد.

رفلاکس اسید معده
بیماری رفلاکس اسید معده (GERD) هنگامی اتفاق می‌افتد که اسید معده به طور مکرر به داخل مری شما برگردد. این مشکل می‌تواند باعث آسیب دیدن پوشش مری شما شود و باعث ایجاد احساس سوزش در گلو شود. به طور کلی اگر مستعد این مشکل هستید بهتر است از خوردن غذا‌های تند، کافئین، وعده‌های غذایی بزرگ و یا غذا خوردن اواخر شب به خصوص پیش از خواب پرهیز کنید، زیرا این امر باعث تشدید علائم شما می‌شود.

آلرژی
سوزش یا درد و تورم گلو می‌تواند در اثر واکنش آلرژیک به گرده، گرد و غبار، دود سیگار، برخی خوراکی‌ها یا حتی حساسیت به حیوانات خانگی باشد.. این آلرژی‌ها می‌تواند باعث آبریزش بینی و مشکلاتی در گلو شود. دارو‌های OTC، از جمله آنتی هیستامین‌ها مانند Claritin یا Zyrtec، می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

مشکل لوزه
اگر لوزه‌های شما قرمز و متورم باشد و لکه‌های چرکی سفید داشته باشد، در نتیجه دچار درد و لک‌های گلو می‌شوید. اگر گردن درد و بوی بدی در دهان خود دارید شاید مشکل لوزه یا عوفنت ویروسی لوزه دارید. بهتر است با دیدن این علائم هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کرونا
در نهایت و در بدترین حدس، شاید شما مبتلا به کرونا باشید. کرونا می‌تواند علائم زیادی داشته باشد (که در بین افراد متفاوت است) از جمله تب، سرفه، تنگی نفس و گلودرد. اگر فقط گلو درد دارید جای نگرانی نیست. اما در صورت عدم وجود علائم دیگر، احتمال ابتلا به کرونا چندان بعید نیست.

[ad_2]

Source link