نحوه استخراج مس

مس یک فلز نارنجی رنگ است که قدیمی فلز مورد استفاده در بشر میباشد.

امروزه کاربرد زیادی در صنعت دارد

 

سنگ معدن مس معمول است. مس از کالکوپیریت (پیریت های مس ، CuFeS2) ، کالکوزین (درخشش مس ، Cu2S) ، به ندرت از بورنیت (سنگریزه های مس رنگی ، Cu5FeS4) ، آتاکامیت (CuCl2 · Cu (OH) 2) ، مالاکیت (Cu2 [(OH ) 2 | CO3]) و سنگ معدن های دیگر. در سال 2019 ، 636 ماده معدنی مس شناخته شده بود. مواد معدنی با بیشترین غلظت مس در ترکیب عبارتند از کوپریت (حداکثر 8/88 درصد) و آلگودونیت (تا 6/83 درصد) و همچنین پاراملاکونیت ، تنوریت و کالکوزین (تا 9/79 درصد)

 

وقوع و استخراج

 استخراج مس

براساس موسسه مس آلمان ، مس در زمین با محتوای حدود 0.006٪ اتفاق می افتد و از نظر فراوانی عناصر در پوسته زمین در مکان 23 قرار دارد. غالباً مس به صورت جامد ، یعنی به صورت عنصری اتفاق می افتد. در سراسر جهان (از سال 2017) در حال حاضر بیش از 3000 سایت برای مس جامد شناخته شده است ، از جمله در افغانستان ، آرژانتین ، استرالیا ، بلژیک ، بولیوی ، برزیل ، بلغارستان ، شیلی ، چین ، جمهوری دموکراتیک کنگو ، آلمان ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، هند ، ایران ، ایرلند ، ایتالیا ، ژاپن ، کانادا ، قزاقستان ، مراکش ، مکزیک ، مغولستان ، نامیبیا ، نیوزیلند ، نروژ ، اتریش ، پرو ، فیلیپین ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، روسیه ، زامبیا ، سوئد ، سوئیس ، زیمبابوه ، اسلواکی ، اسپانیا ، آفریقای جنوبی ، جمهوری چک ، ترکیه ، اوکراین ، مجارستان ، ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده آمریکا) و انگلستان (انگلستان). 

 

مس جامد همچنین می تواند در چندین نمونه سنگ از خط الراس میانه آتلانتیک و از ماه کشف شود ، که کاوشگر مأموریت Luna 24 از Mare Crisium آورده است.

 

مهمترین تولید کننده مس شیلی است که پرو و ​​چین مسیری طولانی را دنبال می کنند. در اروپا ، لهستان ، پرتغال و سوئد قابل توجه است. مهمترین کشورهای صادراتی از سال 1967 تا 1988 در CIPEC سازمان یافته بودند. CIPEC شامل شیلی ، پرو و ​​پاپوآ گینه نو بود که در جزیره بوگنویل یکی از بزرگترین معادن مس جهان در سال 1988 منجر به جنگ داخلی شد.

 

خواص مس

مس با تراکم 8920 کیلوگرم در متر مکعب یکی از فلزات سنگین است که به صورت مکعب صورت محور متبلور می شود و بنابراین دارای نزدیکترین بسته مکعب کره ای با گروه فضایی Fm3m (گروه فضایی شماره 225) است. پارامتر شبکه برای مس خالص 0.3615 نانومتر است  (مربوط به 3.615 Å است) با 4 واحد فرمول در هر واحد سلول. 

 

مس رسانای بسیار خوب گرما است. نقطه ذوب آن 1083.4 درجه سانتی گراد است. مس همچنین یک رسانای الکتریکی بسیار خوب با هدایت الکتریکی 58 · 106 S / m است. رسانایی آن فقط اندکی بدتر از نقره و به طور قابل توجهی بهتر از طلا است. از آنجا که تمام مواد افزودنی محلول در مس ، به ویژه ناخالصی هایی مانند فسفر و آهن ، رسانایی را تا حد زیادی کاهش می دهد ، بالاترین درجه خلوص اغلب برای مواد رسانا استفاده می شود (Cu-ETP ، مس قبلی E ، خلوص 99.9٪).

 

سختی Mohs مس 2.5 تا 3 است که با سختی ویکرز (VHN) 77-99 با نیروی آزمایش 1N مطابقت دارد. تشکیل سرما مقاومت کششی را از 150 به 200 MPa (نرم) به> 350 MPa افزایش می دهد. ازدیاد طول در شکستن با مقادیر سختی حدود 100 HB به زیر 5٪ کاهش می یابد. رسانایی افت می کند. مس تغییر شکل یافته و سپس آنیل نرم دارای شکست در طول شکست> 40٪ و مقادیر سختی در حدود 50 HB است.

 

نرمی مس تا حدودی رسانایی الکتریکی بالا و رسانایی گرمایی بالای آن را توضیح می دهد ، که بعد از نقره دومین فلز خالص در دمای اتاق است. دلیل این امر این است که مقاومت در برابر انتقال الکترون در فلزات در دمای اتاق اساساً بر اساس پراکندگی الکترونها در طی ارتعاشات گرمایی شبکه است که در فلز نرم نسبتاً ضعیف است.