مادران کرون نوزادان خود را شیر می دهند؟

مدیرکل دفتر بهداشت نوزادان وزارت بهداشت مادران در مورد چگونگی مراقبت از کودکانی که مادرانشان Covid_19 دارند توضیح داد.

دکتر حبیبه اللهی در مصاحبه با ایسنا ، در مورد احتمال ابتلا به نوزادان به عروق کرونر گفت: “بیماری عمودی قلب عروق کرونر در نوزادان هنوز اثبات نشده است.” این بدان معنی است که مادر دارای Covid-19 است و ویروس در محتویات جفت و مایعات اطراف کودک و مثانه مادر یافت نشده است ، و در عین حال ویروس تاج در شیر مادر پیدا نشده است.

وی افزود: بنابراین ، طبق اطلاعاتی که ما در مورد مادران رفتار ویروس تاج در کشور و جهان داریم ، هنوز ثابت نشده است که مادر در دوران بارداری یا از طریق شیر ، تاج را آلوده می کند. اما لازم به ذکر است که مادر مبتلا به Covid-19 در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ، سلامتی و محافظت شخصی ، در صورت مراقبت از کودک خود پس از تولد ، ممکن است از طریق ترشحات تنفسی یا تماس دستی باشد. کودک خود را به بیماری انسداد قلبی مبتلا کنید. بنابراین ، تاج از طریق جفت یا شیر مادر منتقل نمی شود مادران ، اما یک مادر آلوده ممکن است کودک خود را با ترشح Covid-19 از طریق ترشحات تنفسی و بدون رعایت دستورالعمل های ایمنی آلوده کند.

حبیبه الله ادامه داد: بنابراین ، مادر می تواند پس از تولد کودک خود را به شیر مادر شیر دهد ، اما باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کند. برای مادرانی که مشکوک هستند یا مادران به بیماری قلبی عروق کرونر دارند ، توصیه می کنیم وقتی مادر به اندازه کافی خوب است که کودک بخواهد از کودک خود مراقبت کند ، وقتی می خواهد کودک خود را در آغوش بکشد یا شیر دهد ، از مادر محافظت کند. مادران استفاده ی شخصی؛ حتما دست هایش را بشویید ، از ماسک و دستکش استفاده کنید و سپس کودک خود را به شیر دهید.

وی افزود: در مورد مادران بستری ، در صورت اجازه شرایط مادر ، توصیه می شود فرد سالم با شستن موارد ایمنی مانند شستن دست ، استفاده از ماسک و دستکش در یک ظرف کاملاً شسته و تمیز ، شیر مادر و شیر مادر را بیان کند. شیر مادر به کودک هدیه می دهد لازم به مادران ذکر است که اهمیت شیر ​​مادر برای تغذیه نوزادان در هنگام بیماری عروق کرونر قلب نیز اثبات شده است و کلیه سازمان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و یونیسف تأکید می کنند که نوزادان و شیرخواران نباید از این امر محروم شوند. مادران تا حد ممکن شیر مادر بجز مادرانی که در بیمارستان بستری هستند و بسیار بیمار هستند و شیر دادن به آنها امکان پذیر نیست.

حبیبه اللهی تأکید کرد: مادرانی که در خانه قرنطینه می شوند ، تا زمانی که مسائل ایمنی رعایت شود ، حتی کودک می تواند در کنار کودک باشد اما فاصله ایمنی را رعایت کنید و اگر مادر برای مدتی از کودک جدا شود و فرد سالم محافظت کند. کودک و شیر دادن به مادر برای مادر امکان پذیر نیست. بنابراین ، با توجه به مسائل بهداشتی و ایمنی ، ترجیح می دهیم کودک را در آغوش مادر شیر دهیم ، مادران اما اگر این شرایط فراهم نشود ، نوزادان باید از شیر مادر استفاده کنند.

وی همچنین در مورد مادرانی که در بیمارستان بستری هستند گفت: “در مادران شیرده ، شیردهی به وضعیت عمومی مادر بستگی دارد.” اگر مادر قرنطینه شده باشد ، مادران توصیه می شود کودک در اتاقی که مادر در آن قرار دارد ، حداقل دو متر فاصله داشته باشد و در صورت امکان پرده ای بین مادر و نوزاد قرار گیرد تا در این حالت قرار نگیرد. ترشحات تنفسی کودک یا در یک اتاق جداگانه را آلوده کنید. .

حبیبه الله تأکید کرد: کرونا نباید باعث شود ما مادر و نوزاد را بدون راهنمایی جدا کنیم و یا به دلایل دروغین بگوییم که نوزادان نباید شیر مادر دهند. به طور هم زمان ، گفته می شود که مادران شیر مادر با بیماری انسداد عروق قلب که بهبود و ترمیم می کند ، می تواند تأثیر محافظتی بر کودک داشته باشد. بنابراین ، ما توصیه نمی کنیم که کودک از شیر مصنوعی یا فرمول تغذیه شود و کودک به دلایل کاذب از شیر مادر محروم نشود.

وی افزود: همین مورد در مورد کودکان بزرگتر و نوزادان چند ماهه نیز صادق است ؛ یعنی اگر مادر کودک دچار Covid-19 شود ، همه این شرایط در مورد آنها نیز اعمال می شود. اگر مادر بسیار بیمار است ، او در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند در آن زمان توصیه می شود در صورت امکان شیردهی این کار را انجام دهند.در همین حال ، در برخی بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، مادران ما یک بانک شیر مادر داریم و مادرانی که شیر خود را به بیمارستان اهدا كنید ، و بیمارستان آن را برای نوزادانی كه از شیر مادر محروم هستند استفاده می كند ، اگر مادر می تواند شیر را بیان كند ، ما توصیه می كنید از شیر مادر استفاده كنید. مادران در غیر این صورت توصیه می كنید از شیر بان استفاده كنید. آزمایش شده ، مادران آلاینده های شیر از بین می روند و پاستوریزه می شوند از آن در شرایط کاملاً استریل و پاستوریزه استفاده کنید و در موارد نادری که این موارد در دسترس نبود ، می توانند از فرمول یا فرمول استفاده کنند ، اما به طور کلی ، نوزادان را نباید از شیر مادر مادران محروم کرد ؛ زیرا نوزادان را در معرض خطر قرار می دهد.

حبیبه اللهی اظهار داشت: مادران در برخی بیمارستان ها یک بانک شیر بیمارستان وجود دارد.