قله علم‌کوه به نام دولت سند خورد

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

علم کوه نام کوهی با ارتفاع قله ۴۸۵۰ متری است که در منطقه تخت سلیمان شهرستان کلاردشت در استان مازندران واقع شده و پس از دماوند دومین قلهٔ مرتفع ایران محسوب می شود و در گذشته نیز این قله به عنوان یک اثر طبیعی در فهرست آثار ملی و جهانی ثبت شده است.

بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌‌ای است که در دامنه شمالی آن واقع شده و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند ‘ کی ۲ ‘ در جهان را دارد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر روز پنجشنبه در این باره گفت: در راستای قانون جامع حدنگاری (کاداستر) و پس از نزدیک به یکسال پیگیری سند تک برگی (کاداستر) برای این قله به گستره بیش از ۲۰ میلیون متر مربع به نام دولت جمهوری اسلامی و نمایندگی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ثبت شد.

قانون جامع حدنگار (کاداستر) به منظور پیشگیری از پدیده زمین خواری و تعرض به اراضی ملی از سال ۱۳۹۳در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و پس از ابلاغ از سال ۱۳۹۴ در سراسر کشور از جمله استان مازندران اجرا شد.

بهروز بائی لاشکی افزود: یکی از مشکلاتی که از سال های گذشته در حوزه منابع طبیعی غرب مازندران با آن دست به گریبان بودیم دخل و تصرف اراضی ملی توسط افراد سودجو و زمین خوار بوده و منطقه کلاردشت و اطراف کوه ها و قله های این شهرستان به دلیل آب و هوای مناسب و مناظر زیبا بروز چنین اتفاقاتی دور از انتظار نبود.

وی، جلوگیری از تجاوز و تعرض به عرصه های با ارزش ساحلی و جنگلی ، قطعیت قانونی و تثبیت مالکیت دولت ، احترام به حقوق متقابل دولت و مردم و افزایش روند به پاسخگویی استعلامات را از مزیت های اجرای کامل این قانون حدنگاردر این منطقه بیان کرد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر ابراز امیدواری کرد که با ثبت سند این اثر طبیعی به نام دولت طبیعتا دیگر شاهد دست اندازی به عرصه های منابع طبیعی در پیرامون این قله و دیگر قله های در جوار آن در شهرستان کلاردشت نخواهیم بود.

در فصول گردشگری از اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور ماه هرسال این قله شاهد حضور هزاران کوهنورد خارجی و داخلی است و برابر آمار سال گذشته دستکم ۹ هزار کوهنورد که دستکم ۴۰۰ نفرشان خارجی بودند به این قله و تخت سلیمان صعود کردند.

شهرستان تاریخی و کوهستانی کلاردشت با جمعیتی ۲۵ هزار نفر در غرب مازندران قرار دارد.

حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر با ۳۱۳ هزار هکتار جنگل و ۱۹۷ هزار هکتار مرتع از رامسر تا رُویان را پوشش می‌دهد.

[ad_2]

Source link