عکس| لوکاشنکو مسلح شد

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

شبکه تلویزیونی روسیه24 روز یکشنبه صحنه هایی از اجتماع معترضان در میدان استقلال در مرکز مینسک در نزدیکی اقامتگاه الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس را نشان داد.

به گفته ناتالیا آیسمونت، سخنگوی رئیس جمهوری بلاروس، لوکاشنکو در طول روز اوضاع را کنترل می کرد و مطلع شد معترضان قصد حمله به اقامتگاه وی را دارند.

در صحنه هایی که تلویزیون روسیه نشان می داد، لوکاشنکو در حالی که جلیقه ضدگلوله و لباس سیاه رنگ نیروهای امنیتی موسوم به آمون را به تن داشت و مسلح بود از حلقه نیروهای امنیتی که در برابر اقامتگاه وی صف کشیده بودند خارج شد و از آنها تشکر و قدردانی کرد.

رئیس جمهوری بلاروس وعده داد که به مساله اعتراضات رسیدگی خواهد کرد.

برخی از ماموران امنیتی هم گفتند که به او تا آخر وفادار می مانند.

گفتنی است از ظهر امروز هزاران نفر در پراسپکت پابدیتلی و پراسپکت نزاویسیمستی در مرکز کییف گرد آمده و شعارهایی علیه حکومت لوکاشنکو سر می دادند.

کاروان اتوبوس های پلیس و نیروهای ویژه ضدشورش در این دو خیابان مستقر شده و ماموران امنیتی از دورادور معترضان را زیر نظر داشتند.

در زمان حاضر میدان استقلال و خیابان های پراسپکت پابدیتلی و پراسپکت نزاویسیمستی آرام هستند و همه معترضان این مکان ها را ترک کرده اند.

امروز همچنین در شهر گرودنو مرکز استان گرودنو در غرب بلاروس و در 30 کیلومتری مرز لهستان که در دو هفته اخیر صحنه ناآرامی ها و اعتراضات مخالفان دولت بود، هزاران نفر از معترضان به خیابان ها ریختند.

عکس| لوکاشنکو مسلح شد

مخالفان لوکاشنکو مدعی اند که وی در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از ۸۰ درصد آرا از سوی وی حکایت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

قدرت نمایی خیابانی معترضان طی یکشنبه گذشته در مینسک تردیدهای زیادی را در خصوص انتخابات این کشور و آینده تحولات سیاسی در بلاروس بوجود آورده است.

روسیه تا امروز بر عدم مداخله خارجی در بلاروس تاکید کرده است.

[ad_2]

Source link