صف‌آرایی لودر‌ها برای تخریب روستای ابوالفضل!

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

بنیاد مستضعفان در دو‌راهی سختی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد مالكیت اراضی یك روستا و تداوم یك كشمكش 10‌ساله -به دلایل نامعلوم- به نقطه بحرانی نزدیك شده است.

دیروز عصر شهرداری و مأموران درست چند ساعت بعد از انتشار گزارشی درباره روستای ابوالفضل با لودر به این روستا كه بنیاد مستضعفان مالك اراضی‌اش است، رفتند تا خانه‌های آن را تخریب كنند.

اهالی روستا خبر می‌دهند كه مأموران قصد دارند در یك بعد‌از‌ظهر داغ تابستانی، خانه‌های‌شان را خراب كنند. روابط‌عمومی بنیاد مستضعفان هم درباره ورودشان به روستای ابوالفضل می‌گوید كه اقدام عصر دیروز در راستای اجرای ماده 100 انجام شده و بنیاد به محض اطلاع، دستور توقف حكم را داده است. صدای ساكنان روستای ابوالفضل به جایی نمی‌رسد. آنها كه سابقه سكونت 40‌ساله در تكه‌ای از اراضی زردشت را دارند، با امكاناتی كه در دهه 60 از سوی مؤسسه آب‌رسانی كشاورزی و باغات ولیعصر برای‌شان فراهم می‌شود، در این اراضی مستقر می‌شوند و مشغول كشت گندم، جو و سبزی و صیفی می‌شوند. آنها كه در دو سوی كانال سلمان مستقر شده بودند،‌ بعد از ساخت شهرك زردشت در دهه 70، با بروز مشكل برای آب‌رسانی به زمین‌های‌شان، همان شغل كشاورزی را هم از دست می‌دهند؛ اما چهار نسل است كه در این منطقه ساكن هستند.

ورود به روستا با لودر

با وجود سابقه سكونت چند‌دهه‌ای اهالی روستا كه بدون‌شك حاصل سیاست‌های سیاست‌گذاران بوده است، درست چند ساعت بعد از انتشار گزارشی در روز چهارشنبه، اهالی روستا خبر می‌دهند كه مأموران شهرداری، همراه با لودر به روستا آمده و می‌خواهند خانه‌های آنها را خراب كنند. اهالی می‌گویند بدون اینكه به ما اخطار بدهند كه خانه‌های‌تان را تخلیه كنید، لودرها در نزدیكی پمپ بنزینی كه روستا درست در پشت آن واقع شده، مستقر شده‌اند تا خانه‌ها را خراب كنند. بر‌اساس فیلم‌هایی، مرد و كوچك و بزرگ كه در روستا ساكن هستند، از خانه‌ها بیرون آمده و به نیروهایی كه برای تخریب خانه‌های‌شان آمده‌اند، اعتراض می‌کنند.مردم نمی‌دانند كه چرا این نیروها بی‌خبر و بدون اخطار به روستا مراجعه كرده و قصد تخریب هست‌ و نیست‌شان را دارند. اهالی هم مسیر جاده اصلی روستا را بسته‌اند تا لودرها نتوانند به داخل روستا بیایند. كسی پاسخ‌گوی سؤالات اهالی روستا نیست.

‌زمین‌های دولت را باید پس بدهید

سیدیوسف موسوی، نماینده اهالی كه قصد مذاكره با نیروهای اعزامی به منطقه را داشته، به «شرق» می‌گوید: می‌گویند می‌خواهیم خانه‌ها را خراب كنیم. او اضافه می‌كند: لودر هم آمده است. من منتظرم معاون دادستان بیاید، با آنها صحبت كنم. سر جاده ایستاده‌ام و معاون دادستان توی ماشینش نشسته است. می‌خواهم به او بگویم كه بشینیم و مشكل را حل كنیم. به گفته نماینده اهالی، نیروهایی كه در منطقه حضور دارند، معتقدند كه روستاییان متجاوز هستند و زمین روستا متعلق به دولت است؛ بنابراین باید زمین پس گرفته شود.

‌درخواست توقف اجرای حكم از سوی بنیاد

روابط‌عمومی بنیاد مستضعفان در پاسخ به «شرق» درباره دلیل ورود به روستای ابوالفضل اعلام می‌‎كند: «اقدام عصر دیروز به دنبال اجرای رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ و حکم قضائی صادره انجام شد که بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، درخواست کرد تا اجرای حکم قضائی درباره این اراضی متوقف شود. بر‌اساس‌‌این حکم صادر‌شده تا تکمیل بررسی کارشناسی برای ارزیابى وضعیت ساکنان این اراضی متوقف و هرگونه اقدام بعدی، منوط به تصمیم‌گیری درباره راهکار حمایتی برای ساکنان این اراضی خواهد بود». لازم به یادآوری است: اجرای مجازات كمیسیون ماده 100 از وظایف شهرداری است.

[ad_2]

Source link