سرقت یک میلیاردی از حساب افراد در زمان کمتر از دو دقیقه

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

سرهنگ تورج کاظمی در تشریح این خبر گفت: ۲۷ بهمن ماه سال گذشته خانمی ۳۰ ساله به نام (الف. س) ساکن تهران حوالی پیروزی با ارائه شکایتی از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای (ناحیه ۳۱ تهران) به پلیس فتا مراجعه و اظهار داشت برای شارژ سیم کارت تلفن همراه ایرانسلم وارد سایتی شدم که با قیمت ارزان‌تر شارژ می‌فروخت بنابراین پس از طی مراحلی و وارد کردن اطلاعات کارت بانکی، عملیات بانکی ناموفق شد؛ در کمتر از یک دقیقه متوجه شدم که از حساب بانکی ام ۵ میلیون ریال به سرقت رفته است.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پرونده‌های مشابه دیگری نیز به این پلیس فتا ارجاع شد، توضیح داد: مهندسان پلیس فتا در تحقیقات اولیه دریافتند متهم با ساخت درگاه جعلی بانک در مدت کمتر از مهلت رمز یک بار مصرف از حساب قربانیان سرقت را انجام می‌داد.

وی با بیان اینکه مأموران پلیس فتا در تحقیقات بعدی پلیسی متوجه شدند مبالغ سرقتی به حساب فردی به نام (ح – ه) واریز شده است، گفت: فرد مزبور پس از دستگیری، اعتراف کرد یکی از دوستانش تعدادی دستگاه کارت خوان به نام وی گرفته و در ازای آن ماهیانه مبلغی به عنوان کارمزد به حسابش واریز می‌کند.

رئیس فتا پایتخت خاطرنشان کرد: پس از اعترافات متهم، مأموران پلیس، با تلاش پلیس، تلاش مأموران متهم دوم پرونده و مخفیگاه وی شناسایی شد و مأموران موفق شدند وی را در مخفیگاهش دستگیر و تعدادی تجهیزات و ابزار آلات سرقت از مخفیگاهش کشف کنند.

وی اظهار داشت: در ادامه تحقیقات پلیسی کارآگاهان دریافتند با باندی از سارقان فضای مجازی مواجه هستند و در ادامه موفق شدند ۲ متهم دیگر نیز که با همکاری سایر متهمان از کاربران فضای مجازی سرقت می‌کردند شناسایی کنند.

این مقام سایبری با بیان اینکه دو متهم دیگر این باند نیز در عملیات مختلفی شناسایی و دستگیر شدند، گفت: متهمان با مشاهده مدارک و مستندات پلیس صراحتاً به بزه انتسابی خود اقرار کردند و اظهار داشتند با پولشویی به طرق مختلف از جمله خرید طلا وجوه سرقتی را از چرخه بانک خارج و در نهایت طلای خریداری شده را فروخته شده و مبلغ آن را بین خودمان تقسیم می‌کردیم.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه اکنون ۱۶ پرونده در این خصوص در پلیس فتا در حال رسیدگی است، خاطر نشان کرد: کارشناسان وجوه سرقتی را یک میلیارد ریال برآورد کرده اند.

وی با بیان اینکه مجرمان فضای مجازی با تکنیک‌های مهندسی اجتماعی اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی طعمه‌هایشان می‌کنند، اظهار داشت: طراحی صفحات جعلی یکی از مهم‌ترین نمونه‌های شگردهای کلاهبردارانه در فضای مجازی به حساب می‌آید؛ بنابراین ضروری است کاربران فضای مجازی خریدهای اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر و مهم و دارای نماد الکترونیکی اعتماد انجام دهند.

وی با تأکید بر اینکه شهروندان موقع انجام عملیات اینترنتی بانکی باید رایانه‌شان را به سیستم عامل و آنتی ویروس به روز مجهز کنند و مطمئن شوند که از درگاه اصلی بانک https استفاده می‌کنند، بیان داشت: مردم در خریدهای آنلاین باید دقت داشته باشند در دام فیشرها (درگاه‌های جعلی بانک) گرفتار نشوند. چرا که این افراد صفحات جعلی شبیه به صفحه اصلی ایجاد کرده و به طور عمده به دنبال سرقت اطلاعات مهم بانکی کاربران هستند

[ad_2]

Source link