سرطان پروستات تشخیص: آنچه شما باید بدانید

[ad_1]

پادتن ویژه پروستات (PSA) یک ماده ساخته شده توسط سلول های غده پروستات (هر دو سلول های سالم و سلول های سرطانی). PSA به طور عمده موجود در مایع منی اما یک درصد نیز کشف شده در خون است.

دو آزمون اغلب استفاده می شود به صفحه نمایش برای سرطان پروستات

  1. دیجیتالی رکتال (DRE): یک دکتر یا پرستار درج یک دستکش روغن کاری انگشت به مقعد به منظور برآورد اندازه پروستات و احساس توده یا اختلالات دیگر.
  2. پروستات خاص antigen (PSA) آزمایش: اندازه گیری سطح PSA در خون است. PSA یک ماده ساخته شده توسط پروستات. سطح PSA در خون می تواند بالاتر در مردانی که سرطان پروستات است. این سطح PSA ممکن است به همین ترتیب افزایش در شرایط دیگر که بر پروستات.

هنگامی که سرطان پروستات ایجاد این سطح PSA معمولا می رود بالا 4. هنوز سطح زیر 4 نمی کند اطمینان حاصل شود که یک مرد ندارد سرطان است. حدود 15% از مردان با PSA زیر 4 خواهد شد که سرطان پروستات در بیوپسی.

مردان با سطح PSA بین 4 و 10 را در مورد 1 در 4 احتمال داشتن سرطان پروستات است. اگر PSA بیشتر از 10 فرصت داشتن سرطان پروستات است بیش از 50٪.

اگر خود را در سطح PSA بالا است دکتر شما ممکن است توصیه می کنند یا انتظار و در حالی که تکثیر آزمون و یا گرفتن یک بیوپسی پروستات به کشف اگر شما سرطان است. زمانی که فکر کردن در مورد اینکه آیا برای انجام بیوپسی پروستات به جستجو برای سرطان نه همه پزشکان با استفاده از همان PSA نقطه برش. برخی ممکن است تشویق آن اگر PSA 4 یا بیشتر در حالی که دیگران ممکن است آن را توصیه شروع در یک سطح پایین تر مانند 2.5 و یا 3. عوامل دیگر مانند سن و نژاد و سابقه خانوادگی ممکن است تاثیر این انتخاب است.

عناصری که ممکن است تاثیر سطوح PSA

انواع جنبه های گذشته از سرطان پروستات نیز می تواند در افزایش سطح PSA:

  • بزرگتر پروستات: شرایط مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) غیر سرطانی تقویت پروستات است که اثرات بسیاری از مردان آنها به عنوان مسن تر می تواند به افزایش سطح PSA.
  • سن: سطح PSA معمولا به آرامی همانطور که شما مسن, حتی اگر شما هیچ مشکل پروستات.
  • پروستاتیت: این واژه توصیف عفونت یا التهاب غده پروستات است که می تواند به افزایش سطح PSA.
  • انزال زودرس: این می تواند PSA بالا رفتن برای یک زمان کوتاه و سپس به پایین دوباره. این است که چرا برخی از پزشکان توصیه می کنند که مردان جلوگیری از انزال زودرس برای یک روز یا بیشتر قبل از تست.
  • دوچرخه سواری: برخی از مطالعات که در واقع توصیه می شود که دوچرخه سواری ممکن است افزایش سطح PSA (شاید به این دلیل که در صندلی قرار می دهد فشار بر روی پروستات) اگر چه نه همه مطالعات در واقع این یافت.
  • خاص urologic درمان: برخی از درمان های انجام شده در, دکتر,'s, محل کار است که تاثیر پروستات مانند بیوپسی پروستات یا سيستوسکوپی می تواند منجر به بیشتر سطوح PSA برای یک زمان کوتاه است. برخی از مطالعات در واقع پیشنهاد کرد که یک معاینه دیجیتالی رکتال (DRE) ممکن است افزایش سطح PSA تا حدودی اگر چه مطالعات دیگر در واقع کشف این. اگر هر دو تست PSA و DRE در حال انجام در طول یک دکتر خود را بررسی کنید برخی از پزشکان توصیه می کنند در واقع خون کشیده شده برای PSA قبل از داشتن DRE فقط در مورد.
  • برخی از داروها: مصرف نر عوامل هورمونی مانند تستوسترون (یا سایر داروهای که افزایش سطح تستوسترون) باعث افزایش PSA.

ویژه انواع آزمایش PSA

برخی از پزشکان ممکن است فکر می کنم در مورد استفاده از انواع مختلف آزمایش PSA (بیش از رفته زیر) برای کمک به را انتخاب کنید اگر شما نیاز به یک بیوپسی پروستات, اما نه همه پزشکان حل و فصل در مورد چگونگی استفاده از این آزمایش PSA. اگر خود را تست PSA نتیجه است't واقعا عادی از پزشک خود بپرسید به بحث در مورد خود را از خطر ابتلا به سرطان و مورد نیاز خود را برای تست های بیشتر.

درصد-free PSA: PSA می گیرد در 2 قابل توجهی اشکال در خون است. یک نوع متصل به پروتئین خون در حالی که دیگر توزیع رایگان (ازاد). درصد-free PSA (fPSA) نسبت چقدر PSA گردش کاملا رایگان در مقایسه با کلی سطح PSA. بخشی از تعریف PSA کمتر است در مردانی که سرطان پروستات در مردانی که نیست.

این تست اغلب استفاده می شود برای کمک به تصمیم می گیرید اگر شما باید یک بیوپسی پروستات اگر خود را PSA نتایج در محدوده مرزی (مانند بین 4 و 10). کاهش درصد-free PSA نشان می دهد که شانس خود را از داشتن سرطان پروستات بیشتر است و شما باید احتمالا بیوپسی.

متعدد پزشکان توصیه می کنند بیوپسی برای مردان که درصد-free PSA 10 درصد و یا کمتر و توصیه می کنند که مردان فکر می کنم در مورد بیوپسی اگر آن را در بین 10 ٪ و 25٪. با استفاده از این قطع تشخیص ترین سرطان و کمک برخی از مردان غیر ضروری جلوگیری از پروستات نمونه. این آزمون به طور گسترده ای استفاده می شود, اما نه همه متخصصان پزشکی معتقدند که 25% بهترین نقطه برش برای تصمیم گیری در یک بیوپسی و قطع ممکن است تغییر بسته به طور کلی سطح PSA.

Complexed PSA: این آزمون به طور مستقیم اندازه گیری میزان PSA است که متصل به پروتئین های دیگر (بخشی از PSA است که “افتخاری”). این تست ممکن است انجام شود به جای بررسی کل و کاملا رایگان PSA و آن را می تواند ارائه دهد به همان مقدار از اطلاعات به عنوان دیگر تست های انجام شده به طور مستقل. این تست در حال مطالعه برای دیدن اگر آن را ارائه می دهد دقیقا همان سطح از دقت است.

آزمون که ادغام انواع مختلف PSA: برخی جدیدتر آزمون مانند سلامت پروستات شاخص (فی) و 4Kscore آزمون ادغام نتایج حاصل از انواع مختلف PSA برای به دست آوردن نمره کل که مقایسه این فرصت یک مرد به سرطان پروستات است. این آزمایشات ممکن است مفید باشد در مردان با کمی افزایش PSA برای کمک به تعیین اینکه آیا آنها باید به یک بیوپسی پروستات. برخی از آزمایشات ممکن است مورد استفاده قرار گیرد برای کمک به شناسایی اگر یک مرد است که در حال حاضر به یک بیوپسی پروستات که پیدا نکردم سرطان باید به یکی دیگر از بیوپسی.

PSA سرعت: PSA velocity نیست تست های مختلف. آن است که یک گام از چه سریع PSA را افزایش می دهد در زمان. به طور معمول سطح PSA افزایش به آرامی با سن. برخی از تحقیقات که در واقع نشان داد که این سطح بالا بسیار سریعتر اگر یک مرد به سرطان مبتلا اما تحقیقات مطالعات در واقع نا امید است که PSA velocity است مفید تر از سطح PSA خود را در پیدا کردن سرطان پروستات است. به این دلیل ACS دستورالعمل توصیه نمی با استفاده از PSA سرعت به عنوان بخشی از غربالگری برای سرطان پروستات است.

دانسیته PSA: PSA سطوح بالاتر در مردان با بزرگتر شدن غده پروستات. PSA تراکم (PSAD) است که اغلب استفاده می شود برای مردان با بزرگ شدن غده پروستات به تلاش برای تغییر این. دکتر اندازه گیری حجم (اندازه) از غده پروستات با transrectal سونوگرافی (صحبت در مورد در اگر غربالگری سرطان پروستات نتایج آزمون نیستند't نرمال) و تقسیم PSA تعداد حجم پروستات. بالاتر دانسیته PSA نشان می دهد احتمال بیشتری از سرطان است. دانسیته PSA واقع شده است را نشان داد به عنوان مفید به عنوان درصد-رایگان تست PSA.

سن خاص PSA محدوده: سطح PSA به طور معمول بالاتر در مردان مسن تر از مردان جوان حتی زمانی که وجود سرطان است. PSA نتیجه درون مرزی تنوع ممکن است بسیار نگران کننده در 50 سال اما باعث نگرانی کمتری در 80 سال است ، به همین دلیل برخی از پزشکان که در واقع توصیه می شود در مقایسه با PSA نتایج با بوجود می آیند از دیگر مردان از همان سن.

با این حال با توجه به این واقعیت است که اثر سن خاص PSA محدوده است به خوبی ثابت شده بسیاری از متخصصان پزشکی و حرفه ای شرکت ها (به عنوان به خوبی به عنوان سازندگان از آزمایش PSA) توصیه نمی شود استفاده از آنها در این زمان.

[ad_2]