زمانِ نشست کمک مالی به بیروت مشخص شد

[ad_1]

ایرنا: دفتر رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد که نشست کمک مالی به بیروت، به ریاست امانوئل مکرون و سازمان ملل روز یکشنبه ۱۸ مرداد به صورت ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد.

در این نشست قرار است درباره چگونگی تخصیص و توزیع کمک‌های مالی به بیروت در پی انفجار مرگبار این شهر تصمیم‌گیری شود.

یک مقام کاخ الیزه فرانسه می‌گوید که پاریس اعتقاد دارد شواهد کافی وجود دارد تا فرض کنیم که انفجار بیروت یک حادثه بوده است. وی افزود: «کمک‌ها به لبنان از طریق سازمان ملل و اتحادیه اروپا صورت خواهد گرفت.»

وی که با رویترز گفت وگو می‌کرد، افزود که در این کنفرانس اموالی برای بازسازی بیروت، فراهم کردن کمک‌های غذایی،‌ ساخت مدارس، بیمارستان‌ها و تامین تجهیزات پزشکی جمع‌آوری خواهد شد.

این مقام کاخ الیزه به تحریم‌های آمریکا علیه لبنان اشاره کرد و مدعی شد که ممکن است که حزب‌الله از سیاست‌های فشار آمریکا علیه لبنان سوء استفاده کند.

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا هم روز جمعه گفته بود در این کنفرانس شرکت خواهد کرد. ترامپ گفت: ما روز یکشنبه با رییس جمهوری ماکرون، رهبران لبنان و رهبران سایر نقاط جهان کنفرانسی تلفنی برگزار خواهیم کرد.

خبرگزاری رسمی لبنان عصر سه‌شنبه گزارش داد، آتش‌سوزی بزرگی در یکی از انبارهای مواد محترقه واقع در بندر بیروت رخ داده است.

بر اثر آن تاکنون ۱۵۴ نفر کشته و بالغ بر پنج هزار نفر زخمی شدند.

بنابر اعلام منابع لبنانی، بیش از ۶۰ نفر در حادثه انفجار در بندر بیروت همچنان مفقود هستند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

میزان کل خسارت های ناشی از انفجار چهارم اوت (۱۴ مرداد) در بیروت توسط مروان عبود استاندار بیروت رقمی معادل ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار محاسبه شده است.

مکرون اولین رهبر خارجی بود که پنجشنبه گذشته برای ابراز همدردی با دولت و ملت لبنان به این کشور سفر کرد.

امروز (شنبه) هم شارل میشل رییس شورای اروپای راهی لبنان شد و با رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس پارلمان این کشور دیدار کرد. او پس از این ملاقات‌ها در توئیتی نوشت که از حادثه بیروت شوکه و غمگین شده است. وی افزود که اتحادیه اروپا در کنار آسیب دیدگان این حادثه ایستاده است.

اتحادیه اروپا ضمن اعزام تیمی از متخصصان اروپایی برای نجات جان مجروحان و جستجوی مفقود شدگان ناشی از انفجار، ۳۳ میلیون یورو کمک مالی برای این مساله اختصاص داده است.

[ad_2]

Source link