دریافت شماره شبا بانک ملی به روش های مختلف – فمیلی گارد

و به عنوان مثال یک فروشگاه آنلاین، پیش از تصفیه حساب با فروشندگانش نیاز به استعلام شبا برای تطبیق مشخصات حساب مقصد با فروشنده خود دارد. به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، اکنون امکان دریافت این شماره از سایت بانک، خودپردازها و حتی تماس تلفنی وجود دارد. هر بانک می بایست خدماتی مختلفی را به مشتریان خود ارائه بدهد که یکی از مهم ترین خدمات، بی شک نقل و انتقالات مالی می باشد. ترکیب این اعداد به شما عبارتی را می دهد که برای انجام کارهای مختلفی قابل استفاده است از جمله تراکنش بین بانکی و … این وب سرویس بر پایه این نیاز به وجود آمده است که یکی از نیازهای کسب و کارها، استعلام شماره شبا حساب مقصد، به جهت کنترل مشخصات صاحب حساب و همچنین فعال بودن یا نبودن حساب مقصد است. بانکها از شیوههای متفاوتی برای شمارهگذاری حسابهای مشتریانشان استفاده میکنند و به همین دلیل انتقال پول بین بانکهای گوناگون، دردسرساز خواهد شد.

شما می توانید در هر ساعت از روز که بخواهید درخواست انتقال وجه خود را ثبت کنید اما دقت داشته باشید که این تراکنش مالی در ساعت مشخصی از روز به حساب مقصد شما خواهد نشست. به عبارت دیگر اگر مشتری یا متصدی بانک چند رقم یا یک رقم شبا را اشتباه وارد کند سیستم با کنترل محتوا اعلام می کند که اشتباهی رخ داده یا شبای که وارد کردید اشتباه است تا بتوانید دوباره وارد کنید . حالا این عدد را بر عدد ۹۷ تقسیم میکنیم. در ماشین حساب مهندسی و یا ماشین حساب ویندوز دکمهای به نام Mod وجود دارد که برای محاسبه باقیمانده تقسیم به کار میرود. برای به دست آوردن باقیمانده تقسیم باید از ماشین حساب مهندسی و یا ماشین حساب ویندوز استفاده نمایید. 1. صفحه را به پایین اسکرول کنید تا به بخش تبدیل شماره حساب بانک ملی به شبا برسید. خودپردازهای بانک ملی ایران نیز این امکان را برای مشتریان فراهم کرده اند که با وارد کردن کارت و سپس انتخاب گزینه دریافت شناسه شبا، این شماره را دریافت کنند.

از بخش بالایی نوع حساب خود را انتخاب نمائید و درکادر پائینی شماره حساب را وارد کنید و در انتها گزینه «دریافت شناسه شبا» را انتخاب نمائید. همانگونه که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، 3 کادر مختلف وجود دارد که شما از این طریق می توانید اقدام به دریافت شماره شبا نمائید. هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام شبکه بانکی ایران یا بهطور اختصار شبا شناخته میشود. در این استاندارد هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام شناسه بانکی ایران و یا بهطور اختصار شبا شناخته میشود. پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانکها اجازه میدهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.به کمک این سامانه، بانکهای عضو آن میتوانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حسابهای سایر بانکها را صادر نمایند. زمانی که شما از سیستم انتقال مالی پایا و ساتنا استفاده می کنید دستور واریز و یا برداشت وجه به تمامی حساب های بانکی صادر می شود. یکی از بهترین مزیت های دیگر این امکان بانکی سقف انتقال شبا بانک ملی است که تا سقف پنجاه میلیون تومان را به راحتی می توانید از طریق پایا یا ساتنا انتقال دهید.

2. سپس به بخش خدمات الکترونیک مراجعه کرده و گزینه “دریافت شناسه شبا” را انتخاب کنید. شناسه استاندارد بینالمللی IBAN برای یکپارچهسازی شمارهحسابهای بانکی طراحی شده است و بانکهای ایران نیز از همین استاندارد استفاده میکنند. شبا یا شماره حساب بانکی ایران بمنظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعریف شده است. شبا برای حساب فعلی شما جایگزین نمی باشد ، در صورتی این شبا به عنوان یک شماره استاندارد در کنار شماره حساب قرار خواهد کرد . در صورتی که شما دارای یک حساب بانکی باشید، این حساب دارای یک شناسه واحد منحصر به فرد و یکتا به نام شماره شِبا (Sheba) است که خلاصه شده “شناسه بانکی ایران” می باشد، این شماره بر اساس یک ساختار عددی جهانی و مشترک بین تمامی بانک های جهان است. در صورتی که شما یکی از مشتریان بانک ملی ایران باشید با مفهوم شماره شبا بانک ملی آشنایی کافی دارید ولی با این فرض که نمی دانید شماره شبا چیست به طور خلاصه می خواهیم با آن آشنا شویم.

شماره شِبا شماره ای است که از ترکیب شماره حساب های مختلف با یک سری کاراکترهای کنترلی به دست می آید. طبق گفته باقری اصل این بخش از مصوبه نیز پیادهسازی و اجرا شده و تنها بخش باقی مانده مربوط به بخش استعلام ضمانتنامههای بانکی است. امکان استعلام و تطبیق کد ملی با شماره شبا در مرکز ملی تبادل اطلاعات پیادهسازی شد، از این پس دستگاههای اجرایی اگر نیاز به واریز پول به حساب شخصی داشته باشند با دانستن کد ملی به سادگی میتوانند شبای فرد را با هویت وی تطبیق دهند تا اشتباهی در واریز وجوه پیش نیاید. اطلاعات بیشتر در مورد این تغییرات را میتوانید در مطلب “سقف انتقال وجه ملی به ملی برداشته شد” مشاهده کنید. 1. در بخش نوع حساب گزینه سپرده یا تسهیلات را با توجه به نوع حسابتان انتخاب کنید. در صورتیکه تمایل داشته باشید می توانید از روش های ارائه شده یکی را انتخاب کنید در غیر اینصورت می توانید با مراجعه به شعب بانک ملی سراسر کشور اقدام به دریافت شماره شبای حسابتان کنید. ندارید و اگر برنامه یا وب سایتی را پیدا کردید که برای دریافت شماره شبا از شما این اطلاعات را درخواست کرد، مطمئن باشید که سایت فیشینگ می باشد و نباید به این دسته از وب سایت ها اعتما کنید.

کاربرد شماره شبا بیشتر در انتقال وجه از طریق ساتنا و پایا می باشد که اگر شما قصد انتقال/دریافت مبلغی از این دو روش دارید باید حتما شماره شبا بانکی خود را دریافت کنید. در مصوبه کارگروه تعامل پذیری مقرر شده بود که این سرویس را بانک مرکزی تا ۲۰ فروردین ماه آماده و در شبکه ملی تبادل اطلاعات پیادهسازی کند. همانطور که بالا توضیح داده شد، فعلا ارائه شماره شبا با شماره حساب امکانپذیر است و درباره همه بانکها نمیتوان با وارد کردن شماره کارت، شماره شبا به دست آورد. پس برای جابجایی مبالغ بین بانکی، حتما به شماره حساب دسترسی داشته باشید و از روشهای دیگر محاسبه دوری کنید. داشتن شماره شبا نیازی به باز کردن حساب جدید ندارد و می توانید به سادگی و به صورت رایگان شماره شبای مربوط به هر یک از حساب هایتان در بانک های مختلف را دریافت کنید. از این رو اگر شما تصمیم به دریافت شماره شبا دارید باید کادر اول یعنی «تبدیل شماره حساب بانکی ملی به شبا» را انتخاب کنید.