خیز عراق برای خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

«بدر الزیادی» عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق در این باره گفت که این کمیته پس از اعلام نظر موافق فرماندهی کل نیروهای مسلح و دیگر نهادها مجوز و تاییدیه کامل به نخست وزیر ارائه داده که در آن خواستار خرید سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ شده است.

وی در گفت وگو با المعلومه بیان کرد که این موضوع با هدف تقویت نیروهای مسلح انجام شده و پس از تشکیل دولت جدید در دستور کار قرار می گیرد و اجرایی شدن آن نیاز به تصویب نهایی نخست وزیر آینده دارد.

الزیادی با اشاره به اینکه کمیته امنیت و دفاع مجلس از تصمیم دولت بعدی پشتیبانی خواهد کرد و پیشنهادها و توصیه های خود را به طور دقیق ارائه می دهد، افزود که درخواست خرید سامانه اس ۴۰۰ به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی داده شده است، اما با معرفی نخست وزیر مکلف وی قادر به تصمیم گیری در این باره نخواهد بود.

وی توضیح داد که ساختار ارتش عراق باید توسط بسیاری از سازمان های امنیتی، رهبران نظامی و امنیتی مورد تجدید نظر قرار گیرد و گزارش ها و مطالعاتی در جدول مباحث کمیته امنیت و دفاع وجود دارد که از نزدیک دنبال می شوند و پرونده های زیادی در انتظار مطرح شدن است.

عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق تاکید کرد که ایجاد یک سیستم امنیتی و نظامی کارآمد و قوی برای پشتیبانی و توانمند شدن نیروهای مسلح عراق ضروری است، بنابراین باید سلاح های مورد نیاز و متنوع را در قالب یک برنامه مناسب در قالب این ساختار تامین کرد.

عراق از سال ۲۰۱۷ میلادی سعی در خرید سامانه های دفاع هوایی اس ۴۰۰ و اس ۳۰۰ روسیه دارد، اما تهدید آمریکا به تحریم های اقتصادی همچنان مانع اصلی بر سر خرید این سامانه ها است.

در همین حال، «کریم علیوی» عضو دیگر کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق ۲۳ دی ۹۸ اعلام کرد که بغداد به سامانه های دفاع هوایی قوی نیاز دارد و آمریکایی ها بارها عراق را در این خصوص ناامید کرده اند و آنها در تهیه سلاح های لازم به دولت عراق کمک نمی کنند.

این نماینده مجلس عراق افزود: سه ماه پیش نماینده بغداد برای خرید اس ۴۰۰ از روسیه دیدار و با مقام های این کشور مذاکره کرد، اما بحران سیاسی در عراق و استعفای نخست وزیر سبب توقف این مذاکرات شد.

وی ادامه داد: اکنون با توجه به تنش شدید در خاورمیانه و تقاضای نیروهای خارجی برای ترک عراق، پارلمان این کشور به نخست وزیر برای خرید سامانه دفاع هوایی از روسیه یا از هر منبع دیگری اجازه داده است.

پیش از این نیز «محمد رضا» رییس کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق اعلام کرده بود که بغداد مذاکرات با مسکو را برای خرید سامانه های موشکی آغاز کرده است.

از سوی دیگر، سفیر روسیه در عراق ۲۴ بهمن ۹۸ گفت که عراق تاکنون هیچ درخواستی برای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه ارایه نکرده است.

«ماکسیم ماکسیموف» در گفت وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه افزود: با توجه به رخدادهای اخیر، علاقه به خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه در عراق بیشتر شده، اما هنوز صحبت کردن در این خصوص زود است.

وی بیان کرد که ارتش عراق متقاعد و علاقه مند به استفاده از سلاح های روسیه است، زیرا این سلاح ها در میادین نبرد کارایی و کیفیت خود را نشان داده اند.

دیپلمات روس افزود: روسیه همچنان به افزایش توانمندی دفاعی عراق کمک می کند، به ویژه اینکه تسلیحات روسی مناسب برای همه ارتش های جهان از جمله بخش پدافند هوایی است.

[ad_2]

Source link