حمایت معیشتی از خانواده زندانیان/ ‌‌آزادی برخی از زندانیان سیاسی که در مرخصی کرونایی هستند

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

در ادامه برنامه‌های قضائی برای عبور از بحران کرونا ظهر روز گذشته رئیس قوه قضائیه در نشست مسئولان عالی قضائی از کمک به خانواده‌های زندانیان خبر داده است.

رئیس قوه قضائیه گفت: با امر رهبر معظم انقلاب و اقدام بنیاد مستضعفان ده‌ها هزار خانواده نیازمند زندانیان مورد حمایت معیشتی قرار می‌گیرند.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه سیدابراهیم رئیسی افزود: عدالت در کرامت انسانی از اولویت‎های دستگاه قضا در سال 99 است که پیگیری آن یک توصیه اخلاقی نیست، بلکه یک الزام برای همه اجزای قوه قضائیه است که ابعاد مختلف کرامت انسان را به‎گونه‎ای پاس بدارند تا برای مردم محسوس و ملموس شود.

رئیسی با قدردانی از رهبر انقلاب برای بسیج همگانی در کمک مؤمنانه به آحاد جامعه به‌ویژه نیازمندان و فقرا و از نهادهای انقلابی مانند بنیاد مستضعفان نیز برای حرکت ارزشمند در این مسیر و توجه خاص به خانواده‎های‎ زندانیان نیازمند تقدیر کرد و متذکر شد: درست است کسی که جرمی انجام داده باید مجازات شود؛ اما خانواده‎های آنها باید مورد التفات و حمایت قرار گیرند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دغدغه‎های مهم دوران پساکرونا، اظهار کرد: بیشترین دغدغه‎ دوران پساکرونا مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی است و به ‎نظر ما استراتژی جهش تولید، داروی شفابخش و نسخه قابل اعتماد برای درمان آن است.

رئیسی با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند چگونه از همین آغاز سال و با مشکلاتی که به وجود آمده، می‎توان جهش اقتصادی را تحقق بخشید، اظهار کرد: مردم با همدلی در مواجهه با ویروس منحوس کرونا نمونه‎ای عینی از امکان تحقق جهش تولید حتی با وجود بیماری کرونا را به نمایش گذاشتند که این حرکت ریشه در سبک زندگی اسلامی و ایرانی مردم دارد.

رئیس قوه قضائیه گفت: در نخستین روزهای شیوع کرونا، کشور با کمبود اقلام بهداشتی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده مواجه شد؛ اما با حضور مردم در صحنه، کارگاه‎های تولیدی در مساجد و مدارس برپا شد و خط تولید بسیاری از کارخانه‎ها تغییر کرد تا اقلام مورد نیاز کادر درمانی که در خط مقدم نبرد با بیماری بودند، تأمین شود.

رئیسی همچنین به وضعیت ناگوار حقوق بشر در شرایط شیوع بیماری کرونا در زندان‎ها و جوامع غربی اشاره کرد و گفت: قوه قضائیه ایران اسلامی برای حفظ سلامتی زندانیان در برابر کرونا به هزاران نفر از آنها مرخصی اعطا کرد که این کار مبتنی بر قانون اساسی و آموزه‎های دینی و رأفت اسلامی بود.

رئیس قوه قضائیه در مقابل به عملکرد بسیاری از کشورهای مدعی حقوق بشر به‌ویژه آمریکا در مواجهه با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: امروز بسیاری از کشورهای غربی که درگیر کرونا هستند، به‎جای توجه به مردم خود، توطئه کردند تا زندان‎های ایران را بی‎ثبات نشان دهند؛ اما با عنایت خداوند، دسیسه‎های آنها شکست خورد و امروز زندان‎های ما از امنیت و سلامت کامل برخوردارند.

‌‌مسئولان عالی قضائی 20 درصد از حقوق خود را کمک می‌کنند

با توجه به آسیب‌های اقتصادی بیماری کرونا و نیاز به کمک به هم‌نوعان خود، در این نشست و در پاسخ به تدبیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر کمک مؤمنانه به نیازمندان و آسیب‌دیدگان از بیماری کرونا، مسئولان عالی قضائی کشور، 20 درصد از حقوق ماهانه خود را به مدت سه ماه به کمک و حمایت از نیازمندان و آسیب‌دیدگان این بیماری اختصاص دادند‌.

‌‌آزادی برخی از زندانیان سیاسی که در مرخصی کرونایی هستند

در میان تدابیر قضائی قوه قضائیه برای کنترل آثار و آسیب‌های گسترش بیماری کرونا، عفو نوروزی به کمک مرخصی‌های کرونایی آمده است و قرار نیست برخی از زندانیان سیاسی با پایان دوران مرخصی خود مجددا به زندان بازگردند.

زهرا مینویی، وکیل ندا ناجی، فعال مدنی در گفت‌وگو با ایلنا، از آزادی موکل خود خبر داد. مینویی دراین‌باره، گفت: خانم ناجی امروز با پایان دوران مرخصی از زندان به دادسرای اوین مراجعه کردند که در آنجا به ایشان گفته شد با توجه به اینکه یک‌سوم از دوران محکومیت خود را سپری کرده‌اید، مشمول بخش‌نامه اخیر عفو نوروزی می‌شوید و دیگر نیازی به مراجعه به دادسرای اوین نیست. ندا ناجی، فعال مدنی، در ۱۱ اردیبهشت سال گذشته در یک تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس بازداشت شد. وی در ابتدا به تحمل پنج سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دو سال و شش ماه کاهش یافت. پیش از این نیز چند زندانی سیاسی و امنیتی مانند عبدالرضا کوهپایه، از محکومان پرونده زیست‌محیطی، شهناز اکملی مادر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراضات سال ۱۳۸۸ که روز ۱۲ اسفند از زندان اوین به مرخصی اعزام شده بود، کسری نوری و برادر او، امیر نوری به‌همراه ۱۷ نفر دیگر از درویشان گنابادی که در روزهای اخیر به مرخصی آمده بودند نیز مشمول عفو شده‌اند و به زندان برنمی‌گردند.

مرخصی نازنین زاغری، شهروند ایرانی – ‌بریتانیایی که با پرداخت وثیقه و البته با «پابند الکترونیکی» به مرخصی آمده است نیز تا پایان فروردین تمدید شده است. البته به گفته رتکلیف، همسر نازنین زاغری، «او اجازه ندارد از ۳۰۰ متری خانه پدر و مادرش دورتر برود». مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، محمد‌حسین کروبی و ضیا نبوی و از دیگر زندانیان و فعالان سیاسی هستند که در هفته‌های اخیر از زندان آزاد شده‌اند. محمود بهشتی‌لنگرودی، عضو کانون صنفی معلمان ایران هم جزء زندانیانی است که با شیوع کرونا به مرخصی آمد. دو روحانی اهل سنت به نام‌های عبدالحی آرامش و سعید آرامش، از روحانیان اهل سنت محبوس در زندان بندرعباس، در پی شیوع ویروس کرونا به‌صورت موقت از این زندان آزاد شدند. این روحانیان با حکم دادگاه انقلاب بندرعباس، هریک به تحمل پنج سال حبس محکوم شده‌اند. حال با اجرای عفو زندانیان سیاسی که کمتر از پنج سال حبس دارند، بسیاری از زندانیان سیاسی مرخصی‌شان به آزادی تبدیل شده است که نکته مثبتی در عملکرد دستگاه قضا به حساب می‌آید و یکی از عملکردهای مثبت در کشور مربوط به سیستم قضائی بوده، هرچند زندان‌ها روزهای آرامی را در تعطیلات نوروزی تجربه نکردند و آشوب و فرار از زندان شرایط نگهداری و مراقبت از زندان‌ها را با سختی مواجه کرد.

‌‌احتمال بررسی وضعیت کرونا با حضور رئیس سازمان زندان‌ها در کمیسیون حقوقی

در همین رابطه به خاطر وجود نگرانی از ورود و گسترش کرونا به زندان‌ها، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی از احتمال حضور رئیس سازمان زندان‌ها در این کمیسیون برای بررسی وضعیت زندان‌ها با توجه به شیوع ویروس کرونا خبر داد. حجت‌الاسلام حسن نوروزی، دراین‌باره گفت: به هیئت‌رئیسه کمیسیون حقوقی پیشنهاد دادم که در صورت امکان از رئیس سازمان زندان‌ها دعوت شود تا در شرایط کنونی با توجه به شیوع کرونا، گزارشی از وضعیت زندان‌ها، مرخصی‌ها، آمار مبتلایان و بهبودیافتگان در زندان‌ها ارائه کنند.

‌‌غسل و تدفین شرعی متوفیان بیماری کرونا

همچنین ظهر روز گذشته حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، از جلسه مشترک با استانداران و مسئولان آرامستان‌های سراسر کشور و معاونان وزارت بهداشت برای ابلاغ دستورالعمل تغسیل و تدفین متوفیان بیماری کرونا خبر داد که پیرو آن از ابتدای هفته در کل کشور، تدفین با یک شیوه واحد براساس موازین شرعی انجام می‌شود.

[ad_2]

Source link