جهانبخش اولین ایرانی تاریخ آژاکس می‌شود؟

[ad_1]

ورزش سه: در حوالی اتمام دومین فصل ناموفق جهانبخش در فوتبال انگلیس، گمانه‌زنی‌های زیادی در رابطه با بازگشت او به هلند وجود ایجاد شده است. اینبار اما به مهم ترین تیم سرزمین لاله‌های نارنجی.

رقابت‌های لیگ برتر دو هفته‌ای است که دوباره از سر گرفته شده ولی حتی در ترکیب 18 نفره برایتون هم خبری از علیرضا جهانبخش گران‌ترین خرید تاریخ باشگاه نیست تا هر روز زمزمه‌های بیشتری مربوط به پایان دوران حضور این بازیکن که به عنوان آقای گل اردیویژه به انگلیس منتقل شد ولی بیش از دو گل با پیراهن برایتون به ثمر نرسانده، شنیده شود.

در این میان انتشار گزارشی از سوی تلگراف هلند نشان می‌هد که این باشگاه سرشناش هلندی علاقمند به جذب ستاره ایرانی سابق فوتبال هلند است که پس از جدایی از این لیگ نتوانسته موفقیت‌هایش در هلند را تکرار کند.

اما جهانبخش در تیم آژاکس و در پازل تن‌هاگ سرمربی این تیم چه جایگاهی قرار است داشته باشد؟

کلید این انتقال می‌تواند در فروش زودهنگام حکیم زیاش به چلسی مورد بررسی قرار بگیرد. ستاره مراکشی تیم فوتبال آژاکس که دو سال پیش در رقابت مستقیم با علیرضا جهانبخش توانست بهترین بازیکن فصل فوتبال هلند لقب بگیرد، به چلسی پیوسته و فصل جدید فوتبال را با پیراهن آبی این تیم استارت خواهد زد و مدیران باشگاه به دنبال بازیکنی هستند که بتواند جای خالی این بازیکن را پر کند.

علاوه بر زیاش، خروج برخی دیگر از ستاره‎‌های آژاکس که سال گذشته با انتقال دی‌یونگ و دی‌لیخت به بارسلونا و یوونتوس آغاز شد، این روزها مدیران باشگاه را تحت فشار قرار داده و ممکن است در پنجره تابستانی ستاره هایی نظیر فن‌دبیک که سال گذشته به طور جدی مورد توجه رئال مادرید قرار داشت و این روزها مدیران منچسریونایتد برای جذبش اقدام کرده‌اند، نیز از آژاکس جدا شوند.

دیوید نرس و آنتون پرومس دو وینگر ارزشمند آژاکس هم طی فصل جاری با پیشنهاداتی جدی از سوی پاریسن‌ژرمن و ساوتهمپتون روبرو شده اند و مدیران باشگاه کار ساده ای برای متقاعد کردن آنها به ماندن در هلند ندارند. این دو بازیکن روی هم 18 گل در فصل جاری لیگ برتر هلند به ثمر رسانده اند و نقشی کلیدی در نمایش‌های تیم دارند.

در کنار این بازیکنان جوان و آینده دار نیز بازیکنانی نظیر هونتلار، رایان بابل و تادیچ پازل خط هجومی آژاکس را تشکیل می‌دهند که با توجه به سن و سال بالایی که دارند همگی سی سالگی را پشت سر گذاشته‌اند، سرمایه‌های قبل اعتمادی برای باشگاه به شمار نمی‌روند.

نکته دیگر در مورد خط میانی آژاکس است که اکثریت غریب به اتفاق بازیکنان حاضر در اردوی هلندی‌ها، جوان و کم تجربه هستند و حضور بازیکنی نظیر جهانبخش با کارنامه درخشان در فوتبال هلند می‌تواند وزن مناسبی به این بخش و همینطور بخش هجومی با توجه به تفکرات متغیر تن‌هاگ سرمربی بادانش تیم بدهد تا آژاکسی که فصل جاری را با تصمیم سازمان لیگ این کشور معلق می‌بینند، با خرید این بازیکن و چند ستاره دیگر اسکلت تیم فصل بعدی را آماده حضور در رقابت‌ها کنند.

کنار قراردادن تمام این فرضیات می‌تواند پاسخ به سوالی باشد که در سطور ابتدایی این متن مطرح کردیم؛ اینکه جهانبخش چرا هدف ایده‌آلی برای مدیران باشگاه آژاکس به شمار می‌رود که چند سالی می‌شود در اروپا هم حضور مقتدرانه‌ای دارند.

با تمام این‌ها اما جهانبخش چند روز پیش در رابطه با آینده خود صحبت کرده و بار دیگر تاکید داشته که می‌خواهد به حضور در برایتون ادامه بدهد تا به حقش برسد. او اما در دوران گراهام پاتر سرمربی برایتون تنها در هشت مسابقه بازی کرده؛ هشت بازی‌ای که با دو گل همراه بوده و یکی از گل‌های او در شروع سال جدید که مقابل چلسی به ثمر رسید، اگرچه با عنوان گل سال از آن یاد می‌شود ولی حداقل بعد از دوران کرونا به جهانبخش برای رسیدن به ترکیب کمکی نکرده است. دو گل در هشت بازی برای جهانبخش آمار بدی به شمار نمی‌آید ولی باید این دو نکته را نیز در نظر داشت؛ یکی اینکه او حالا دومین بازیکن گران قیمت باشگاه است و شاید صرف هزینه ای اینچنینی برای او توسط مدیران باشگاه توجیه اقتصادی نداشته باشد و دوم اینکه سرمربی فعلی برایتون نشان داده که به او بی اعتماد است و جایگاه ویژه ای در ذهن او ندارد.

با تمام این ها باید چند هفته‌ای صبر کنیم تا سرانجام به پاسخ معمای حضور جهانبخش در فوتبال انگلیس پی ببریم؛ اینکه او همچنان موفق می‌شود با جلب رضایت مدیران باشگاه و سرمربی حداقل یک فصل دیگر در انگلیس بماند و برای به دست آوردن جایگاهش بجنگد یا او و باشگاه توافق می‌کنند قید قراردادی که با مبلغی زیاد تا سال 2023 امضا کرده‌اند را بزنند تا جهانبخش به کشوری بازگردد که اعتماد زیادی به او دارند و همین هم می‌تواند عاملی مهم در جذب او توسط آژاکس و بازگشت به کشوری باشد که خاطرات خوشی از جهانبخش در ذهن هوادارانش باقی مانده است.

[ad_2]

Source link