جنجال اظهارات نخست‌وزیر پرتغال علیه پزشکان

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

آقای کاستا در گفتگو با هفته نامه اکسپرس و در حاشیه مصاحبه، پزشکانی که به خانه سالمندان می روند را بزدل و ترسو خوانده بود.

این سخنان در متن مصاحبه نیامد اما ویدئوی این مصاحبه پس از انتشار در شبکه‌های اجتماعی برای نخست وزیر سوسیالیست پرتغال دردسرساز شد.

سه شنبه اما شخص نخست وزیر در دیداری اضطراری با نمایندگان انجمن پزشکی کشور سعی کرد از تنش‌ها بکاهد و به گفته رسانه‌های پرتغالی ظاهرا در این امر موفق بوده است.

میگوئل گیماراس، رئیس انجمن پزشکی پرتغال گفت: «نخست وزیر به صراحت احترام و اعتمادی را كه به پزشكان پرتغالی دارد را به ما و همه پرشکان منتقل كرده است.»

نخست وزیر هم پس از این جلسه به رسانه‌ها گفت امیدوارم تمام سوء تفاهم‌ها برطرف شده باشد.

ماجرا از این قراربود که طی مصاحبه با هفته نامه اکسپرس، روزنامه نگار از نخست وزیر درباره وضعیت خطرناک خانه سالمندانی می پرسد که هجده نفر در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته اند و آنتونیو کاستا در پاسخ می گوید: «دولت واکنشی سریع نشان داده است…رئیس اداره بهداشت منطقه‌ای (عرص) پزشکان را برای انجام کارهایی که باید انجام دهند فرستاده است. و پزشکان ، بزدل ها، هیچ کاری نکردند.»

کلمه بزدل‌ها با دقت فراوان شنیده می شود.

روز دوشنبه در پاسخ به نخست وزیر، انجمن پزشکان پرتغال ادعاکرد که شخص نخست وزیر به آنها بی‌احترامی و توهین کرده است و در بیانیه‌ای تاکید کرد که با وجود فشارها و تهدیدهای ناامید کننده، پزشکان از انجام مراقبت از بیمار یا انجام وظیفه خود خودداری نکردند.

همچنین در این بیانیه می خوانیم که «اظهارات توهین آمیز به همه پزشکان و به بیمارانی که به ما نیاز دارند، بویژه آسیب پذیرترین ها، نشان از ضعف مدیریتی در حاکمیت است و هیچ کمکی به اتحاد لازم در زمان یک همه گیری نمی کند.»

تاکنون بیش از ۱۸۰۰ نفر در پرتغال ده میلیون نفری بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته اند.

[ad_2]

Source link