تذکر ۱۶ نماینده مجلس به ظریف در واکنش به اظهارات اخیر سفیر چین

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

این نمایندگان مجلس در تذکر کتبی به محمد جواد ظریف وزیر خارجه بر لزوم رسیدگی به اظهارات اخیر سخنگوی وزرات خارجه در واکنش به توییت اخیر سفیر چین در ایران تاکید داشته و این صحبت ها را خلاف شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین دانستند.

در این تذکر کتبی آمده است: اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات خارج از شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین در خصوص اظهار نظرهای کارشناسی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد پنهان‌کاری چینی‌ها در ارائه‌ی اطلاعات راجع به ویروس کرونا، که بنابر نظر کارشناسان موجب گمراه‌سازی کشورها در شناسایی و مواجهه با این ویروس شده است، برخلاف خط‌ مشی راهبردی «نه شرقی، نه غربی» نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به جنابعالی تذکر داده می‌شود نظارت بیشتری نسبت به موضع‌گیری‌های سخنگوی وزارت خارجه اعمال بفرمایید تا غرور ملی ایرانیان بیش از این دستخوش مناسبات ناشی از عوارض تحریم‌های ظالمانه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا نشود. انتظار این است که به جای این اظهارات غیرعزت‌مندانه، سفیر جمهوری خلق چین به وزارت خارجه احضار می‌شد و تذکر لازم به او داده می‌شد.

این تذکر به امضای محمود صادقی، بهرام پارسایی، مصطفی کواکبیان،احمد مازنی، رضا کریمی، محمد فیضی، احمد مازنی، محمدرضا بادامچی، مهدی شیخ، محمد کاظمی، داوود محمدی، غلامعلی جعفرزاده،فرید موسوی،شهاب الدین بیمقدار، حمایت میرزاده و علی ساری رسیده است.

چندی پیش توییت کیانوش جهانپورسخنگوی وزرات بهداشت در توییتی از عملکرد دولت چین در انتشار آمار علمی درباره ویروس کرونا انتقاد کرد و که این با واکنش تند چانگ هوا سفیر چین موجه شد.

بعد از آن عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در توییتی دیگر بدون اشاره به این سخنان بر لزوم قدردانی از اقدام های چین در رابطه با مقابله با شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

[ad_2]

Source link