تاثیر محیط آبی بر سلامت روان

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

 کارشناسان معتقدند که پیاده‌روی کوتاه در مناطقی مانند سواحل، دریاچه یا رودخانه بر سلامت روان تاثیر دارد و می‌تواند منجر به بهبود روحیه و تندرستی افراد شود.

به نقل از ارث، محققان تاثیرات جسمی و روانی انجام فعالیت را در 59 نفر، قبل و بعد از آزمایش بررسی کردند.

در یک هفته، شرکت‌کنندگان هرروز 20 دقیقه در یک ساحل در بارسلونا قدم زدند، در هفته دوم، 20 روز را در خیابان‌های شهر پیاده‌روی کردند و در هفته بعد، همان مدت را در خانه استراحت کردند.

محققان قبل از فعالیت، در زمان فعالیت و بعد از هر فعالیت، فشارخون و ضربان قلب شرکت‌کنندگان را اندازه‌گیری کردند و پرسشنامه‌هایی برای ارزیابی سلامت و روحیه افراد در نظر گرفتند.

کریستینا ورت، محقق اصلی این تحقیق گفت که مزایای روان‌شناختی فعالیت بدنی بسته به نوع محیطی که در آن فعالیت انجام شود، متفاوت است.

نتایج نشان داد که فضاهای آبی از این نظر، بهتر از فضاهای شهری هستند. پیاده‌روی کوتاه در مکان‌های آبی منجر به افزایش روحیه، سرزندگی و سلامت روانی افراد می‌شود.

محققان تاثیرات فوری پیاده‌روی کوتاه در فضای آبی را ارزیابی کردند و دریافتند که قرار گرفتن در معرض مداوم و طولانی‌مدت در این فضاها می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت قلب و عروق داشته باشد که هنوز موردمطالعه قرار نگرفته است.

پیش‌ازاین، موسسه ISGlobal مزایای سلامتی افراد در ارتباط با فضاهای سبز ازجمله بهبود تمرکز و توجه کودکان، کاهش خطر چاقی و کاهش تاثیرات میانسالی در بزرگسالان را بررسی کردند.

این مطالب می‌تواند نشان دهد که فضاهای آبی می‌توانند برای سلامت روان مطلوب باشد.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، 55 درصد از جمعیت جهان در حال حاضر در شهرها زندگی می‌کنند و شناسایی و تقویت مواردی که می‌تواند باعث بهبود سلامتی افراد شود، ازجمله فضاهای آبی بسیار مهم است تا بتوانیم شهرهای سالم‌تر، باثبات‌تر و بانشاط‌تری داشته باشیم.

یافته‌های این بررسی در مجله Environmental Research ارائه‌شده است.

[ad_2]

Source link