برخی عطاری‌ها روان‌گردان می‌فروشند

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

بهنام بهشتی ظهر امروز در نشست مشترک با اصحاب رسانه اظهار داشت: برخی عطاری‌های متخلف که قرص شادی‌آور یا روان‌گردان مانند متادون به فروش می‌رسانند حتی اطلاعی از عواقب مصرف این مواد ندارند و این در حالی است که مجازات فروش آن برابر با فروش مواد مخدر است.

وی تاکید کرد: علاوه بر این 7 پرونده تخلف فروش مواد روان‌گردان در باشگاه‌های ورزشی نیز محرز شده ‌و با افراد متخلف بدون اغماض برخورد می‌شود.

‌دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل مواد مخدر رایج در استان را نیز «گل» عنوان کرد و افزود: برخی باورها پیرامون مصرف مواد مخدر از جمله ممانعت از پیری، سلامتی جسم و درمان بیماری‌ها و جوان‌سازی شکل گرفته که خلاف واقع و با هدف فروش هرچه بیشتر آن است.

بهشتی گفت: مشابه این باورهای غلط پیرامون بیماری کرونا مطرح شده بود که فرد با مصرف مبتلا نمی‌شود؛ در حالی که چنین باوری اشتباه است.

وی با ابراز تاسف از اینکه قبح مصرف قلیان و سیگار شکسته و بین خانواده‌ها مصرف گسترده آن دیده می‌شود، اضافه کرد: مطابق مطالعات، 55 درصد والدین زمانی از مصرف مواد توسط فرزندانشان مطلع می‌شوند که کار از کار گذشته و معتاد شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل با تاکید به اینکه 95 درصد معتادان سیگاری هستند، ادامه داد: لازم است خانواده‌ها با دقت و مراقبت از مصرف سیگار و مواد مخدر ممانعت کرده و اطلاع لازم را به فرزندان خود انتقال دهند.

‌به گفته بهشتی در مقایسه شهر و روستا وضعیت در حاشیه شهرهای استان اردبیل وخیم است و برنامه جامع برای مقابله با خرده‌فروشان داریم.

وی درباره مشکل ساماندهی معتادان متجاهر افزود: تعداد معتادات متجاهر استان متجاوز از 100 نفر نیست اما در مقابل 6 مورد خانه تیمی در حاشیه شهر اردبیل شناسایی شده که با شناسایی افراد معتاد را به کمپ‌های ترک اعتیاد هدایت می‌دهیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل تعداد معتادان سارق را 1033 مورد عنوان کرد و افزود: بسیاری از آسیب‌ها از جمله همسرآزاری، طلاق، خشونت و دزدی و سرقت در پی اعتیاد در جامعه تشدید می‌شود.

‌وی در تشریح مهمترین برنامه‌های هفته قوه قضاییه، به صدور احکامی به یاری‌گران و سفیران اجتماعی به ویژه ورزشکاران که در امر مبارزه با مواد مخدر اقدام می‌کنند خبر داد.

بهشتی با بیان اینکه خط ملی اعتیاد 09628 با هدف مشاوره در راستای پیشگیری از آسیب‌های اعتیاد دایر است، افزود: با همکاری اتاق اصناف و سایر نهادها به دنبال اطلاع رسانی گسترده در سطح جامعه هستیم.

[ad_2]

Source link