با عطاری ‌های متخلف برخورد می‌شود

معاون طب سنتی وزارت بهداشت با تأکید بر عدم دخالت عطرهای تجاری در حوزه پزشکی اظهار داشت: به عطرها اجازه فروش داروهای شیمیایی و گیاهان دارویی ترکیبی داده نمی شود.
به گزارش گروه اجتماعی “خبرگزاری دانشجو” ، محمود خدوادوست در پاسخ به گزارشی که در برخی رسانه ها درمورد عدم نظارت بر عملکرد عطرسازها و دخالت آنها در امور پزشکی و سلامت مردم منتشر شده است ، اظهار داشت: کنترل ، نظارت و اخذ مجوز برای عطرسازها مسئولیت کلاس آنها و وزارت صنعت ، معدن و تجارت است. “اگر عطاری در زمینه درمان و تجویز دارو فعالیت کند ، سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت با آنها برخورد خواهد کرد.”

معاون درمان طب سنتی وزارت بهداشت افزود: در صورت بروز عطاری در نگهداری از گیاهان و عصاره های گیاهی و فضای انبار نیز مشکلی وجود دارد و به طور کلی با توجه به بهداشت محیط ، بازرسان بهداشت محیط با آن برخورد خواهند کرد.

خدادوست با تأکید بر اینکه عطر سازان نباید در حوزه بهداشت دخالت کنند ، خاطرنشان کرد: عطر سازان فقط باید بطور جداگانه گیاه را بفروشند و عطار مجاز نیست که داروهای شیمیایی یا گیاهان را به صورت ترکیبی به عنوان داروی گیاهی بفروشد.

به گفته وی ، افراد برای تهیه گیاهان دارویی و همچنین تزریق گیاهان دارویی بر اساس دانش بومی به عطرها می روند.

معاون وزیر طب سنتی بر لزوم نظارت دقیق تر و دقیق تر کلاس عطاری بر فعالیت های آنها به منظور حفظ هویت این کلاس تأکید کرد.

نیاز به ایجاد مراکز تهیه محصولات طبیعی ، سنتی و گیاهان دارویی با حداقل استانداردها

خدادوست در ادامه با تأکید بر رویکرد مثبت به جای نگرش منفی به عطر سازان ، اظهار داشت: در این راستا به دنبال ایجاد تفاهم نامه با سازمان غذا و دارو با هدف ایجاد مراکز تهیه کالاهای طبیعی و سنتی هستیم. و گیاهان دارویی که حداقل استانداردها را رعایت کنند. ” .

به گفته وی ، وجود چنین مراكزی موجب می شود تا مردم به این مقام برسند و دانش عطر سازان و فعالیت های آنها را ارتقا دهند.

وی افزود: همچنین در برخی داروخانه ها می توانیم قفسه هایی را به گیاهان دارویی بسته بندی شده عاری از هرگونه میکروب با تاریخ تولید و انقضا اختصاص دهیم ، به طوری که نظارت بر سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت راحت تر است که این داروهای گیاهی را رصد کند. ” .

تدوین آیین نامه های سازماندهی ارائه دهندگان خدمات مکمل طب سنتی

خدودوست در ادامه با بیان اینکه یکی از چالش های حوزه طب سنتی فعالیت برخی از پزشکان عمومی بدون تخصص در طب سنتی در این زمینه است و افزود: در همین راستا آیین نامه ساماندهی ارائه دهندگان خدمات طب سنتی و مکمل با همکاری پزشکی معاونین آموزشی و دفتری حقوق وزارت بهداشت تعیین شده است.

وی ادامه داد: در این آیین نامه مقرر شد پزشکانی که در زمینه طب سنتی فعالیت می کنند در امتحانی که توسط وزارت بهداشت برگزار می شود شرکت کنند ، به گونه ای که در صورت کسب نمره ، دامنه فعالیت آنها خواهد بود. مشخص شود. ”

معاون پزشکی طب در رابطه با غیر پزشکانی که در زمینه طب سنتی فعالیت می کنند ، گفت: برخی از این افراد در زمینه طب سنتی با تجربه هستند اما از علم پزشکی اطلاع ندارند و این ممکن است به سلامتی افراد آسیب برساند.

خدادوست ادامه داد: افراد دارای تجربه در طب سنتی پس از ارزیابی می توانند با اساتید علوم پزشکی در دانشکده های طب سنتی تدریس کنند.

پرورش و تولید مثل زالو بدون عارضه توسط دانشکده زیست شناسی ، دانشگاه تهران

معاون درمان طب سنتی همچنین با اشاره به استفاده از زالو درمانی در طب سنتی اظهار داشت: استفاده از زالو چه به عنوان یک ابزار پزشکی و چه به عنوان یک دارو ، باید توسط سازمان غذا و دارو کنترل شود.

خدادوست با اشاره به پرورش و تولید مثل زالو بدون عارضه توسط دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران ، افزود: در طی مکاتبات ما با سازمان غذا و دارو تصمیم گرفته شد کمیته هایی متشکل از وزارت بهداشت تشکیل شود ، وزارت جهاد کشاورزی و غذا و دارو ، دامپزشکی و شیلات. ” و دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور جلوگیری از استفاده مجدد از زالوهای مورد استفاده ، آیین نامه ای در مورد نحوه تولید ، تولید مثل و توزیع زالو های بهداشتی تهیه کند.

این سایت