ایران به صادرکننده تجهیزات مدرن پزشکی تبدیل شده است

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر «سعید نمکی» شامگاه شنبه در آئین افتتاح بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی، سیزدهمین جشنواره شهید مطهری و دومین جشنواره دانشجویی ایده‌های نوآورانه در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد،‌ افزود: نخستین رکن معلمی عاشق پیشگی است و معلم عاشق هرگز خسته نمی شود.

وی در این آئین که باحضور جمعی از مدیران حوزه معاونت آموزشی، اساتید و صاحب نظران علوم پزشکی برگزار شد، نافع بودن علم را مورد توجه قرار داد و گفت: معلم عاشق باید منور به علم معرفت و صبور باشد و با هر کمبودی بسازد.

نمکی اظهار کرد: یک معلم خوب باید بتواند علاقه و دلبستگی به آب و خاک در دانشجویان خود ایجاد کند، متاسفانه در حال حاضر ما اسطوره های اینگونه را گرچه هستند، اما کمتر داریم.ما از معلمان قدیم یادگرفتیم که ماندگاری در این آب و خاک و کار برای مردم بزرگترین عبادت است اما متاسفانه امروز معلمانی داریم که پل ارتباطی بین دانشجویان و نخبگان کشور با بیرون از مرزها شده اند.

وی ادامه داد: این یعنی معلمانی که همزمان که در این آب و خاک هستند و دل در گرو خارج از کشور نه برای کسب علم و دانش بلکه برای زندگی دیگر دارند.

وزیر بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگرچه ما وظیفه داریم فضای مناسبی برای ماندگاری جوانان کشور فراهم کنیم اما اینکه معلم دانشگاه نخبگان هوشی را انتخاب و پلی برای انتقال این جوانان به خارج از کشور شود، عادلانه نیست و از عاشقی به دور است.

وی در عین حال بیان کرد: امروز به رغم همه این بحث ها و تنگناها به لطف خداوند و همت بالای اساتید و معلمان و دانشجویان رشد قابل توجهی در نیروی انسانی نخبه و متخصص داریم و توانسته ایم در شرکت های دانش بنیان خلق ثروت کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ما در طول ۲ ماه گذشته و با وجود مشکل کرونا در کشور توانسته ایم به همت جامعه تحصیلکرده کشور و دانشگاه های علوم پزشکی و فارغ التحصیلان آنها از یک وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی به یک تولید کننده و البته صادر کننده تجهیزات مدرن تبدیل شویم.

وی افزود: ما توانستیم به لطف خداوند و با همت و کمک بزرگان عرصه پزشکی کشور به عنوان پیشکسوتان و معلمان، بیماری کووید – ۱۹ را در کمتر از ۲ ماه به گونه ای مهار کنیم که از خیلی از کشورهای پیشرفته جهان جلو بیافتیم.

نمکی گفت: شاخص های کشور در میزان سرمایه گذاری مادی در ایجاد تخت های آی سی یو و عادی، قابل قیاس با شاخص های کشورهایی که از ایران عقب افتاده اند نبوده است، آنچه که به کار آمد همت، غیرت، متانت و دانش بزرگان علم پزشکی این کشور بوده است.

وی با اشاره به رشادت های پیشکسوتان عرصه پزشکی در کمک به بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی گفت:با اینکه بسیار توصیه می شد افراد مسن در مقابل کرونا شکنننده تر هستند و ریسک ابتلای آنها به این بیماری بالاست و نباید به میدان بروند، اما اساتید پیشکسوت علم پزشکی دل به دریا زدند و در روزهای نخست شیوع بیماری که پوشش و امکانات حفاظتی محدود بود برای تشویق دل بستگی پزشکان جوان برای کمک به مردم دل به آتش زدند و در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا جانفشانی ها کردند.

وزیر بهداشت افزود: نیازمند تربیت انسان‌هایی هستیم که دردهای امروز جامعه را بفهمند و برای علاج تک تک آنها راهکار داشته باشند. امروز دانشگاه‌های ما نیازمند تحول در نیروی انسانی است. در دانشگاه‌ها ژنرال زیاد تربیت می‌کنیم، اما سرباز کم است.

[ad_2]

Source link