انواع میلگرد ساختمانی

انواع میلگرد ساختمانی

در دوره حاضر از محصولات فولادی در صنایع متفاوتی به کار گیری می شودیکی از از محصولات فولادی که کاربرد زیادی در صنعت های به ویژه صنعت ساختمان سازی دارد، میلگرد می باشد. میلگردها به دو دسته کلی معمولی و آجدار تقسیم بندی می شوند و در دو نوع شاخه و کلاف به بازار عرضه می گردند. به میلگردی که بدون آج باشد، میلگرد ساده می گویند.

در علیه به نوعی از فولاد تغییر تحول صورت یافته اهمیت استحکام بالا که حیاتی برآمدگی هایی به اسم آج در مرحله خویش است، میلگرد آجدار می گویند؛ به طور کلی از میلگرد بی آلایش و میلگرد آجدار در بتن ریزی کف سازه ها، دیوارها و فونداسیون برای تقویت و ارتقا مقاومت بتن استعمال می شود.

کاربرد انواع میلگرد ساختمانی

میلگردهای بی آلایش و آجدار، پرکاربرد ترین نوع میلگردهای استفاده‌ شده در صنعت و ساختمان‌ سازی هستنداین بازه فولادی بخش متعددی از وظیفه‌ ی تحمل و انتقال فشار را بر عهده داردتصور بخش اعظمی از اشخاص همین است که میلگردها، فقط در ستون‌ها گزینه به کارگیری قرار می‌گیرند، در حالی که اینطور نیست!

به طور کلی، میلگردها از زیر ‌ترین نقطه‌ ی ساختمان در فوندانسیون تا بالاترین نقطه در ستون به جهت شکل‌ دادن ساختمان کاربرد دارند. حداکثر نیرویی که به میلگرد وارد میگردد و آن را در گیر تغییر و تحول رخ نمیکند تنش تسلیم گفته می‌شود؛ در صورتی که مقدار نیرو ارتقاء یابد، میلگرد به شرایط نخستین بر‌نمی‌گردد و به جهت همیشه تغییر و تحول رخ می‌دهد.

در همه طراحی‌ها ملاکی که برای تعیین میلگرد در نظر می‌ گیرند میزان تنش تسلیم آن می‌باشد. تنش تسلیم یک عدد از خصوصیت‌های حساس به جهت میلگردها است. مقاومت کششی بیش ‌ترین نیروی کششی که جسم قبل از شکستن تحمل می‌کند، واحد آن پوند بر اینچ مربع استاین مقاومت را میتوان اهمیت عملیاتی نظیر آلیاژکاری سرد کاری یا این که عملیات حرارتی ارتقاء داد. استحکام کششی، تاو کششی هم کلمه ها شبیه هم هستند. در آزمون‌های گیرایی و ازدیاد طول نسبی، میزان انعطاف پذیری و یا شکننده بودن میلگرد مشخص میشود.

کاربرد میلگرد در شکل های مختلف

میلگردها در شکل ها و رخ های متنوعی موجود هستندبرخی از رخ های مختلف این محصول و کاربردهای آن شامل موارد تحت است:

میلگرد راستابه کارگیری در جهت ارتقا مقاومت کششی بتن.

میلگرد خاموتاستعمال به جهت دوری از خارج زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و خودداری از توسعه و گسترش ترک‌.

میلگرد سنجاقکبه کارگیری برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال تام در میان میلگردهای طولی و خاموت.

میلگرد خرکبه کارگیری به جهت قرار دادن دو کانال پی درپی افقی دارای فاصله معلوم در باطن قالب (‌در بتن ریزی های کف و فونداسیون‌).

میلگرد رکابیبه کار گیری به جهت در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا این که عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال ها (به رخ سخن یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش بندی)

 میلگرد ادکااستفاده به صورت لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر و برای تحمل نیروهای برشی.

 اهمیت استعمال از میلگرد در صنعت ساخت و ساز؛

همانطور که می دانید، در اکنون حاضر از بتن به جهت استحکام ساختمان ها به کارگیری می شودکلیدی این که بتن از استحکام بالا و مقاومت زیادی در برابر فشار برخوردار است، ولی اصلی نقاط ضعفی می باشد. در گزینه ضعف بتن می توان به همین موضوع اشاره کرد که همین جنس در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاومتی ندارد.

<