افزایش تلفات سیل در افغانستان به ۱۶۰ نفر

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

«احمدتمیم عظیمی» سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث امروز افغانستان امروز(جمعه)گفت که در پی جاری‌شدن سیلاب‌های اخیر در ۱۴ ولایت این کشور، ۱۶۰ نفر جان باخته‌اند.

وی افزود: این سیلاب‌ها در ولایت‌های پروان، کاپیسا، کابل، میدان‌وردک، پنجشیر، ننگرهار، لوگر، پکیتا، پکتیکا، غزنی، نورستان، کنر، لغمان و خوست در سه روز گذشته جاری شده است.

عظیمی خاطرنشان کرد که نزدیک به ۲۵۰ نفر دیگر نیز در پی جاری‌شدن این سیلاب‌ها در این تعداد ولایات زخمی شده‌اند.

به گفته وی، جاری‌شدن سیلاب بیشترین تلفات را در ولایت‌های پروان و کاپیسا در پی داشته است. در ولایت پروان رقم جان‌باختگان به ۱۱۰ نفر و در ولایت کاپیسا به ۲۰ نفر رسیده است. همچنان تعدادی از اجساد در ولایت پروان هنوز زیر آوارها مانده است.

در همین حال سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفت که عملیات نجات بازماندگان و پاسخ‌گویی فوری به آسیب‌دیدگان جریان دارد و ممکن است آمار تلفات بازهم افزایش یابد.

به گفته‌ وی، افراد متضرر و آوارگان ناشی از سیلاب‌ها در مدارس و نهادهای آموزشی ساکن شده‌اند. او تأکید کرد که در نتیجه‌ی این سیلاب‌ها خسارات هنگفت مالی به مردم و تأسیسات عامه وارد شده است.

عظیمی افزود که در ولایت پروان روند توزیع کمک‌های غذایی و غیرغذایی به یک‌هزار و ۱۰۰ خانواده آغاز شده است. همین طور در ولایت کاپیسا نیز روند توزیع کمک‌های غذایی و غیرعذایی به آسیب‌دیدگان آغاز شده است.

وی همچنان گفت که غلام‌بهاوالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث به کمیته‌ی های ولایتی مبارزه با حوادث طبیعی در سایر ولایات دستور داده است تا به آسیب‌دیدگان کمک‌های لازم کنند.

روز گذشته (پنج‌شنبه، ۶ سنبله) سخن‌گوی این وزارت در یک نشست خبری گفته بود که در پی جاری‌شدن سیلاب‌های اخیر، یک‌هزار و ۵۰۰ خانه‌ی مسکونی تخریب، ۶۰۰ رأس دام تلف و ۲۳ مغازه و یک‌هزار و ۱۵۰ هکتار زمین کشاورزی تخریب شده است.

[ad_2]

Source link