اعلام رهبری خلیفه حفتر را نمی‌پذیریم

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی درباره اعلام رهبری خلیفه حفتر در لیبی، گفت: مسکو به هیچ عنوان این مسأله را نمی‌پذیرد.

وی افزود: روسیه این موضوع را تأیید نمی‌کند. بحران فعلی در روند حل مشکلات لیبی، توجیهی برای تصمیم‌گیری‌های یک‌جانبه نیست.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: اظهارات فائز السراج، رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی درباره عدم صحبت با حفتر و تصمیم یک‌جانبه حفتر برای تعیین سرنوشت مردم لیبی قابل قبول نیست. این روند هیچ کمکی به سازش پایدار نخواهد کرد.

لاوروف در پایان تصریح کرد: طرف‌ها در لیبی باید به تنهایی به یک راه حل مشترک برسند. مذاکرات ما با طرف‌ها در لیبی ادامه خواهد یافت.

پیش از این، یک منبع آگاه وابسته به وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد، ادعای خلیفه حفتر مبنی بر این که نیروهای وابسته به او رهبری این کشور را به دست آورده‌اند، برای روسیه غافلگیرکننده بوده است.

به گزارش ایسنا، یک منبع وابسته به وزارت خارجه روسیه گفت: این غافلگیرکننده است‌. تصمیم‌های اتخاذ شده در نشست برلین و مهم تر از همه قطعنامه ۲۵۱۰ شورای امنیت سازمان ملل باید نخست توسط لیبیایی‌ها و با حمایت جامعه بین‌الملل و دبیرکل سازمان ملل اجرا شوند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این منبع اظهار کرد: ما به ادامه گفت‌وگو بین لیبیایی‌ها به عنوان بخشی از این روند سیاسی تمایل داریم. برای این درگیری هیچ راهکار نظامی‌ وجود ندارد. وی افزود، مسکو ارتباط خود را با همه طرف‌های درگیری لیبی از جمله خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حفظ می‌کند.

حفتر به تازگی خروج ارتش ملی لیبی را از توافقی که به تشکیل دولت وفاق ملی انجامید، اعلام کرد و گفت، کنترل این کشور اکنون در دست ارتش ملی لیبی است.

او با انتشار ویدئویی با اشاره به تظاهرات خیابانی که با فراخوان او در مناطق تحت اشغال وی برگزار شده بود، مدعی شد، از قدرتی که مردم برای رهبری به وی داده اند، استفاده خواهد کرد.

وی با بیان این که توافقنامه صخیرات که تحت نظر سازمان ملل متحد به امضا رسید، فاقد اعتبار است، خود را به عنوان رهبرخودخوانده لیبی معرفی کرد.

حفتر افزود، نیروهای تحت حمایتش با نام «ارتش ملی لیبی» کنترل کل کشور را به دست خواهند گرفت.

[ad_2]

Source link