اتحادیه اروپا در تدارک تحریم ترکیه است

[ad_1]

خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز: جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هشدار داد که در صورت عدم پیشرفت در گفتگوها بر سر بحران شرق مدیترانه، تحریم در انتظار آنکارا خواهد بود.

بورل در پایان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در برلین، گفت: در صورتی که گفتگوها از جانب ترکیه خوب پیش نرود؛ فهرستی از اقدامات محدود کننده جدید برای بحث و بررسی در اجلاس روز ۲۴ سپتامبر (۳ مهر) سران اتحادیه اروپا تهیه خواهد شد.

وی در این باره افزود: ما فهرستی از شخصیت‌ها تهیه کرده‌ایم و در حال حاضر به برخی املاک، دارایی‌ها و کشتی‌های ترکیه دسترسی داریم.

این تهدید اما بلافاصله با واکنش آنکارا مواجه شد. به گفته «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، توسل اتحادیه اروپا به تهدید برای اعمال تحریم و مجازات کمکی به حل مشکل نکرده و برعکس کشورش را در راهی که برگزیده مصمم‌تر خواهد کرد.

در هفته گذشته، تنش‌ها میان آنکارا- آتن بر سر منابع انرژی در بخش‌هایی از شرق مدیترانه، با مانورهای دریایی تدارک دیده شده از سوی دو طرف مناقشه، تشدید شد. از یک سو ناوچه‌های ترکیه -که برای پشتیبانی از کشتی‌های اکتشافی و عملیات حفاری در شرق مدیترانه حضور دارند- با یک ناو آمریکایی تمرین دریایی برگزار کردند و از سوی دیگر، این محل به مکانی برای قدرت‌نمایی مشترک یگان‌های دریایی یونان، قبرس، فرانسه و ایتالیا تبدیل شده است.

نقش ترکیه در بحران لیبی و هم چنین حفاری‌های گازی و نفتی در دریای مدیترانه که از سوی بروکسل غیرمجاز تلقی می‌شود؛ پیش‌تر نیز واکنش‌های تهدیدآمیز اتحادیه اروپا را برانگیخته بود. وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست یک ماه پیش خود در بروکسل نیز به ترکیه هشدار داده و گفته بودند اگر به رفتارهایش ادامه دهد با تحریم‌های شدید اقتصادی مجازات خواهد شد.

[ad_2]

Source link